Uyuşturucu bağımlılığından kurtulma yollarına geçmeden önce Ruh Sağlığı Şubesinde çalışırken şahit olduğum olayları tek tek yazarak durumun ciddiyetini kavrayalım.

 • Uyuşturucuya ulaşmak için kendini satan 15 yaşında ki kızlar.
   
 • Annelerin, babaların yürek sızlatan feryatları;

  - Oğlumun hapise girmesi için dua ediyorum. Orada uyuşturucuya ulaşamaz ve bırakır.

  - Evde satılmadık eşya bırakmadı ne olur evladımı kurtarın.

  - Oğlum eve gelmiyor geldiğinde beni dövüyor.

  - Evladımı penceresiz boş odaya kitlemek zorunda kalıyorum.

   
 • Defalarca tedaviye baş vuran ama bırakamayan kişilerin kabullenmişlikleri feryatları.
   
 • Evladının ölmesini isteyen anne babalar. 


Çalıştığım süre zarfında buna benzer 100lerce durumla karşılaştım. Uyuşturucu madde kullanan kişiler hakkında alınan Sağlık Tedbiri dosyalarını okuduğumda hepsinde yürek yıkan dramlar vardı. Parçalanmış aileler, şiddet gören çocuklar, cinsel istismara uğrayan çocuklar ve daha niceleri.


Peki gerçekten uyuşturucu bağımlılığından kurtulmanın yolu var mı?

Ben çalıştığım süre zarfında uyuşturucu bağımlılığından kurtulabilen kimseyle karşılaşmadım. Kurtulamamasının başlıca sebepleri;

 • Ailenin çocuğunu uyuşturucudan kurtarmak istemesi ama çocuğunun tedaviyi kabul etmemesi.
   
 • İstanbul bölgesinde AMATEM gibi kurumların yetersizliği sebebiyle bağımlıya 8 ay sonrasına randevu vermesi. 8 aylık süre içerisinde bağımlı yoksunluk sendromlarını en üst düzeyde yaşıyor ve uyuşturucuya erişmek için her yolu deniyordu. AMETEM'e yatış yapılacağı süre gelene kadar tedaviye olan inancını yitirip tedaviyi red ediyordu. Hatta bir çoğunun izine bile ulaşamıyorduk. (Nerede?, Ne yapar?, bilmiyorduk.)
   
 • Özel kliniklerde yatış ücretlerinin çok fazla olması ve sosyo ekonomik düzeyi yetersiz olan kişilerin bu ücreti karşılamasının imkansız olması. (Günlük 600tl civarı ve tedavinin en az 2 ay sürmesi buda ortalama 40bin tl civarı)


Biz başlıca bu sebeplerden dolayı maalesef çalıştığım bölgede başarıyı yakalayamadık.
 


Edindiğim 2 yıllık tecrübe sonucunda uyuşturucudan kurtulmanın adımları

 • Öncelikle şunun farkında olun aileniz dışında kimsenin umrunda değilsiniz. (Sivil toplum kuruluşları, cemaatler vb.) Devletin uyuşturucu bağımlıları için ne tür tedbirler aldığı ise uzun uzun tartışılır.
   
 • Uzun uzun düşünün yaşadıklarınızı ve çevrenize yaşattıklarınızı bu siz misiniz? Yada olmak istediğiniz kişilik bu mu? Bir şeyler için geç olduğunu düşündüğünüz an kaybettiğiniz andır.
   
 • Eğer siz bırakmak istemiyorsanız ailenizin isteğiyle tedaviye yanaşsanız bile ASLA başarılı bir sonuç alamazsınız.
   
 • Uyuşturucu bağımlısı çocuğu olan ailelere tek tavsiyem şu olmuştur. ''Çocuğunuzu kazanmak istiyorsanız köyünüze gidin ve ayakta tedavi görün. Çünkü ortam değişmeden bırakılsa bile tekrar başlama riski her zaman vardır. Küçük yerler gerçek arkadaşlığın var olduğu yerlerdir. Yeni arkadaşlıklar sizin yolunuzu açacaktır. Geçmişinize dair her şeyi çöplüğe atın ve geçmişinizden kimseyle bundan sonraki hayatınızda iletişim kurmayın.
   
 • Kendi kendinize azaltarak bırakacağım demeyin. Azaltılarak bırakılmaya çalışan her şeye başlamak çok kolaydır. Bırakacağınız zaman hedefiniz tam bırakmak olmalı.
   
 • Daha sonra bırakırım, şu zaman bırakacağım demeyin bu işin sonrası yok. Her geçen gün aleyhinizde işleyecek. Belkide sonra dediğiniz zamanı göremeyip öleceksiniz.
   
 • Destek almadan bırakmanız mümkün değildir. Esrar, eroin, ekstazi gibi uyuşturucu maddeler, sigara ve alkol bağımlılığı beyinde değişiklikler meydana getirir. Bu biyolojik değişiklikler, kişinin çevresi, psikolojisi ve sosyal sorunları ile etkileşir. Riskli durumların tespit edilmesi ve buna karşı önlemlerin geliştirilmesi gerekmektedir.
   
 • Uyuşturucuyu bırakan kişilerden teşvik almayı ASLA ihmal etmeyin. Eşekten düşenin halinden en iyi eşekten düşen anlar. 


6 aydır uyuşturucu kullanmadıysanız işin %50'sini başarmışsınız demektir. Ama %50 riski ortadan kaldırmakta sadece sizin elinizdedir. 

 • Yoğun tempoda hayatınızı 2 yıl kadar sürdürmelisiniz. Fiziksel olarak enerjinizi (spor yaparak vb.) her gün son demine kadar kullanınki uyuşturucuyu düşünmeye vakit bulamayın.
   
 • Ben bıraktım uyuşturucuyu demeyin. Şu kadar zamandır uyuşturucu kullanmıyorum deyin. Bu size tekrar başlama riskinizi ve yaşadığınız acıları hatırlatacaktır ve tekrar denemeye bile teşebbüsten korkar hale getirecektir.
   
 • Uyuşturucu kullanırkenki durumunuzu 2 yıl kadar hatırlayın.

KAMU SPOTU


Uyuşturucuyu bırakmak isteyenlerle her mecrada (internette, sosyal medyada, hayatınızda vb.) tecrübelerinizi paylaşmayı UNUTMAYIN!


Selahattin GÜNTAY

s.guntay@hemsire.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
Ahmet 2017-07-28 00:08:29

Yazınızı sonuna kadar okudum, öncelikle elinize sağlık. Tüm toplumu ilgilendiren, bir çok insanın hayatını karartan uyuşturucu batağında olan insanların bu yazınızdan etkilenip bir an önce kurtulması temennisiyle saygılar.

Avatar
Kısacası... 2017-09-14 02:22:29

hepimiz madde bağımlısıyız aslında. sırf maddeden imalken anti-proton tutkunu olacak değildik ya.
sadece bize mutluluk veren bu maddelere ulaşmak için seçtiğimiz yollarla ayrılıyoruz birbirimizden.

kimileri atalarımızdan miras güdülerinin dikine gidiyorlar, kimileri çocukluk travmalarından felsefe üretiyor, hayatın onlara sunmadığı mutluluğu uyuşturucu maddelerde arıyorlar, kimileri de kendi uydurdukları hedeflere varmak için çabalayıp duruyorlar.

hangisinin en iyi strateji oldugunu zaman gösterecek - eğer halen daha göstermediyse.

Avatar
Esat Eken 2017-09-14 02:25:15

dünya üzerindeki uyarıcı ve uyuşturucu maddelerin hepsi mental tatmin odaklı çalışır. bir maddeyi ilk kez kullandığınızda sizi fiziksel olarak etkilese bile asıl etkisi ve daha sonra aklınızda kalacak, sizi ona çekecek olan şey beyninize yaptığı etkidir. bu etki mevzubahis maddeler olmadan gerçekleşmesi imkansız veya çok güç ya da oldukça alt sınırdan gerçekleşebilecek bir etkidir. dolayısıyla sağladığınız bu tatmini tekrar etme ihtiyacı farkında olmasanız bile bilinçaltınıza yerleşecektir. çünkü siz, normal koşullarda olmaması gereken durumların olmasını madde ile sağlamışsınızdır. yanısıra bir de şunu fark edeceksiniz; ''bir şey olmadı.'' işte bu ''bir şey olmadı'' bağımlılığa atılan ilk ve en önemli adımdır. zira bu sizi bilinçaltınızın da tetiklemesi ile bir sonraki kullanıma götürecektir. yoğun tatmin ve hazla geçen belli bir süreden sonra beyniniz birtakım fonksiyonları o maddelere özgüleyecektir. bu aşamada psikolojik sürecin yanında fizyolojik süreç de devreye girecektir. artık

Avatar
Nuran 2017-10-05 09:20:13

Eğer çocuğunuz akut yoksunluk belirtileri gösteren, rehabilitasyon tedavisi beklerken gözünüzün önünde paramparça olan bir eroin bağımlısı olsaydı ne yapardınız?

Avatar
Aysenur Güven 2017-10-13 00:47:30

Uyuşturucu maalesef önüne geçilemez bir hal aldı. Hiç bir yetkili ve sivil toplum kuruluşu madde bağımlılarına yardım elini uzatmıyor. Geleceğimiz göz göre göre kararıyor.

Avatar
erol can 2017-11-27 12:58:22

kullanıcıya maddeyi aldıktan sonraki halini vidyoya cekip normal halde iken izletmek dogru olurmu. bırakmasına etki edermi.

Misafir Avatar
Selahattin Güntay 2018-01-16 15:54:15 @erol can

Merhaba bu bireyin sosyal statüsüyle alakalı bir durum. Kişi toplumda saygınlığı varsa bu durum onu rahatsız eder ve olumlu bir etki sağlayabilir. Kişi toplumun kendisine bakış açısını önemsemiyorsa maalesef bir fayda göstermeyecektir.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Bekir 2017-11-26 19:57:57

Bugüne kadar kurtulabilen birini görmedim. Kurtulanlarda yeniden başlıyorlar. Çocuklarımızı bu illete başlamadan önce sahip çıkalım.

Avatar
Yener 2020-01-17 17:21:24

Benim çocuğumu bu uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmak için savcılık, polis kurumu 191. Cumhurbaşkanlığı, Yeşilay gibi kurumlar bu konuda bana asla yardımcı olmadıkları gibi birde beni uzaklaştırmak için benimle kavga etmeğe çalışıyorlar sanki çocuğumun bu illetten kurtulmak için verdiğim ve mücadeleye engel olmak ister gibi. Bu savaşta,mücadelede yalnız başımizayız