Kanser Hastaları Ağrı Çekmek Zorunda Mı?

Kanser hastalarının en çok sıkıntı çektikleri konu olan bitmek bilmeyen ağrıların bir çözümü var mıdır?

09 Haziran 2017 Cuma 16:25
Kanser Hastaları Ağrı Çekmek Zorunda Mı?

Kanser, yaşamı tehdit etmesinin yanında ciddi ve sürekli yaşadıkları ağrılar ile sıkıntılı bir süreç geçirmiş oluyorlar. Bu ağrılar kişide ciddi derecede yaşam kalitesinin yok olmasına neden olmaktadır. Kanser ağrılarının azaltılması  için tedavi yoluna gidilmesi, hastanın yaşam kalitesini ve genel vücut direncini yükseltmekte, kanser tedavisine uyumunu daha çok artırmaktadır. Kanser, çağımızın en korkulan sağlık problemlerinin bir tanesidir. Günümüzde giderek daha çok kanser türü özellikle erken tanı ve cerrahi tedavi ile , ilaç tedavisi, ışın tedavisi ya da diğer yöntemlerle eskisi kadar korkutan  bir durum olmaktan çıkmmaktadır. Ancak yine de hala tıbbın savaştığı başlıca sağlık sorunu olma özelliğini yitirmemiştir.

Kanser ağrılarını gideren yöntemlerin kanser üzerinde etkisi var mıdır?

Ne yazık ki kanser hastalarında ağrıyı, çoğu kez yeteri kadar ciddiye almamamaktalar ve hastalığın kesin tedavisiyle uğraşan doktorlar tarafından etkili yaklaşımlarla ağrı dindirilmesi yoluna gidilmemektedir. Burada bir yanlış inanış ise kanserde ağrının kesilmesinin hastalığın seyri ile ilgili takipleri güçleştireceği şeklindedir. Oysa yapılan tüm çalışmalar kanserli hastaların ağrısını dindirmenin hastalığın seyrine ve hastanın yaşam süresinin üzerine olumsuz bir etkisi olmadığını göstermektedir. Hatta ağrının bitirilmesinin sonucunda yaşam kalitesinin yükselmesinin; hastanın kanser tedavisine uyumunu yükselterek ve genel vücut direncini artırarak çok olumlu katkıları olduğunu göstermektedir.

Kanser ağrılarını bitiren yöntemler

1- İLAÇ TEDAVİSİ:

İster kansere bağlı olsun, ister tedavi yöntemlerinin yan etkileri şeklinde ortaya çıkan ağrılar olsun pek çok kanser ağrısı türü ilaç tedavisi  ve ilaç dışı tedavi yöntemleriyle etkili bir şekilde azaltılabilir ve bitirilebilir. Kanser hastalarının etkili bir derecede ağrı tedavisine kavuşamamalarının en önemli sebebi bu konuda uzman olan ağrı hekimlerini bulamamalarıdır. Kanser ağrısı tedavisinde ilk seçenek ağrı kesici ilaçlardır. Ağrının seviyesine  göre giderek daha kuvvetli ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Burada önemli bir nokta ağrının hastalığın seyri ile ilişkisinin her zaman doğru orantılı olmamasıdır. Yani her zaman hastanın şiddetli ağrısının oluşması hastalığın ilerlediğinin bir bulgusu değildir.

2- SİNİR BLOKLARI

İlaçların ağrının dindirilmesinde yetersiz kaldığı durumlarda  veya çeşitli sebeplerle bu ilaçları kullanamayan hastalarda ilaç dışı tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Ağrı sinirlerinin bloke edilmesi bu yöntemlerden bir tanesidir. Tıpkı kanal tedavisi ile  çürüyen bir dişin sinirinin ağrı iletmesinin önlenmesine benzer  kanserli organın ağrı siniri çeşitli kimyasal maddeler uygulanarak hissisleştirilebilir. Bu amaçla radyofrekans termokoagülasyon yöntemleri de kullanılmaktadır. Bu işlem, ağrı sinirine yüksek frekanslı radyo dalgaları kullanılarak ağrı iletiminin engellenmesidir.

3- MORFİN POMPASI

Morfin pompası kanserli hastaların ağrılarını bitirmek için en ileri yöntemdir. Bu yöntem ile  omurilikten ağrı ileten sinirlerinin yer aldığı boşluğa ince bir kateter yerleştirilmektedir. Ardından da cilt altına ilacın uygulanacağı port ya da pompa koyularak kateterin ucu buna bağlanır. Bu yöntem ile  çok daha düşük doz morfin veya morfin benzeri ilaç kullanılması ile hastanın ağrısını etkili bir şekilde dindirmek mümkündür.

KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 03.08.2019 00:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
asli gültekin 2017-06-09 21:30:44

Onkoloji servisinde çalışırken o caresizlige bizzat tanik olmuştum. Allaj düşmanımin başına vermesin bu hastalığı. Heleki cocuklarda insanin içi parçalanıyor.

Avatar
Kamile Sandıkçı 2017-06-09 21:33:06

Genelde kanser hastalarının son evrelerinde birçok analjezik ve narkotik etki etmemekte tıp daki gelişmelerle birlikte, ilerleten süreçte tam olarak bir tedavi bulunamasa bile en azından ağrıları dindirme anlamında kesin çözüme ulaşılabilir.

Avatar
Fatma 2017-06-09 21:38:35

Kanser ağrılarının tedavisi oldukça önemlidir. Özellikle son dönem kanser hastalarına ağrısız bir yaşam sunmak onlara verilebilecek en güzel hediyedir.

Avatar
onko hemşiresi 2017-12-02 14:33:39

ciddi derecede narkotik etkiye sahip ilaçların kullanılması gerekiyor yoksa kolaylıkla ağrı geçmiyor özellikle ileri kanser evrelerinde