Hacamat Nedir? Hacamat Yaptırmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hacamat nedir? Hacamatı kimler yaptırmalıdır? Hacamat nasıl yapılır? Hacamat hangi hastalıklara faydalıdır? Hacamatın faydaları nelerdir? Hacamatın zararları nelerdir? Hacamat yaptıranların yorumları. Islak hacamat ve kuru hacamat nedir?

02 Ağustos 2017 Çarşamba 04:53
Hacamat Nedir? Hacamat Yaptırmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hacamat nedir?

Hacamat arapça kökene sahip bir kelimedir. Vücudun herhangi bir bölgesinden deriden vakumlama yöntemi kullanılarak kan alınması uygulamasına verilen addır. Genellikle;
 

 • Sırttan
   
 • Başın arka kısmından
   
 • Ense bölgesinden
   
 • İki omuz arasından
   
 • Bel çevresinden Hacamat yapılmaktadır.


Hacamat vücuttan kan alma yöntemleri arasından en başarılı yöntem olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca hacamat argo dilinde hafif yaralama anlamında da kullanılmaktadır.
 


Hacamat nasıl yapılır?

Yapacağınız bölge belirlendikten sonra, derinin neşter yardımı ile çizilmesinin ardından çizilen bölge herhangi bir aparat yardımı ile örneğin, bardak, şişe, boynuz, vakum, kullanılarak emme gücü vasıtasıyla kirli kanın çekilmesi suretiyle yapılır.

Evde hacamat yapacak kişiler çoğunlukla bardak çekme metodunu tercih etmektedir. Hacamat merkezlerinde profesyonel olarak hacamat yapan kişiler ise genellikle vakumlu aparatları tercih ederler.


Hacamat Nasıl Yapılır? (Süleyman GÖK / Video Anlatım)


 


Hacamat bir alternatif tıp yöntemidir!

Antik Mısır, Çin ve Orta Doğu  kültürlerine dayanan hacamat tedavisi, M.Ö. 1550 yıllarına kadar dayanmaktadır. Batı tıp çevreleri tarafından genellikle şüpheyle yaklaşılan hacamat ile ilgili görüşler, kanser ya da diğer bazı hastalıklara çare olması bakımından, yeterli kanıta sahip olmadığı yönündedir. Fakat, 2012 yılında, yapılan bir çalışmanın yayınlandığı tıp dergisine göre, hacamat tedavisinin etkisi, placebo etkisinden daha güçlü bulunmuştur. Ayrıca, Avustralya ve Çin araştırmacılar, hacamat hakkında özellikle de 1992 ile 2010 yılları arasında 135’den fazla çalışma yapmışlardır. Bu araştırmalar sonucu, akupunktur ya da ilaç tedavisi ile birleştirilmiş olan hacamat tedavisinin etkili olabileceği kanısına varılmıştır.
 


Hacamat hangi hastalıklara faydalıdır?
 

 • Zona hastalığı
   
 • Akne tedavisi
   
 • Yüz felci
   
 • Boyun kireçlenmesi
   

Hacamat tedavisi çeşitleri nelerdir?
 

 • Kuru hacamat (sadece vakumlama şeklinde uygulanan)

 • Islak hacamat (vakum ve kontrollü kanama ile uygulanılmakta olan hacamat türü).


Her iki hacamat türü esnasında da alkol gibi yanıcı veya ot ya da kağıt gibi malzemeler kullanılarak işlem yapılır. Ayrıca bardakaltından ateş de verilir. Bu ateş bardağın içerisine bırakıldığı esnada  hacamat yapılan kişinin cildi, bardağın içine doğru kabarmaktadır. Daha sonra bardak içindeki hava soğuduğunda bir vakum oluşmaya başlamaktadır. Bu durum, cildin yükselmesine ve kızarmasına sebep olmaktadır. Çünkü tam bu esnada kan damarları genişler. Ayrıca hacamat esnasında yapılan bu bardak tutma uygulamaları genellikle 5 ile 10 dakika arasında sürmektedir.

Günümüzde ise daha modern hacamat yöntemleri mevcuttur. Örneğin hacamat işlemi esnasında bardak içinde vakum oluşması adına, bardağın içerisine lastik eklenmiştir. Bazen de, hacamat uygulamasının daha pratik olması adına, bükülebilen ve silikondan üretilmiş medikal bardaklar tercih edilmektedir. Böylece hacamat tedavisi esnasında deri üstünde masaj etkisi de sağlanmış olur.
 


Islak hacamat

Islak hacamat tedavisi esnasında ise, bardak yumuşak vakumlar uygulanacak şekilde yaklaşık 3 dakika kadar bekletilir. Bu sayede, hacamat tedavisinin uygulanacağı bölge teşhis edildikten sonra kupa kaldırır ve yüzeysel cilt kesikleri yapmak için küçük bir neşter kullanılır. Daha sonra, az miktar kanın dışarı atılması için bir müddet vakumlama yapılmaktadır. Son olarak da, hacamat tedavisinin uygulanmış olduğu bölgeye enfeksiyon bulaşmaması için, antibiyotik merhem sürülmeli ve bu bölge bir bandajla sıkıca sarılmalıdır. Hacamat tedavisinin ardından cildin normal haline dönmesi ise yaklaşık olarak 10 gün kadar sürmektedir. Ayrıca, ıslak hacamat tedavisi vücudu toksin ve zararlı maddelerden arındırdığından dolayı , sağlıklı olarak kabul edilmektedir ve iyileşmeyi hızlandırdığı tahmin edilmektedir.
 


Hacamatın faydaları

İngiliz Hacamat Derneği, hacamat tedavisinin birçok sağlık sorununun çözümüne yardımcı olabileceğini düşünmektedir. Her ne kadar bu görüşler tam olarak desteklenmemiş olsa da, hacamatın iyi geldiğine inanılan sağlık sorunları şu şekildedir;
 

 • Anemi ve hemofili gibi kan hastalıkları
   
 • Artrit ve fibromiyalji gibi romatizmal hastalıklar
   
 • Kısırlık ve jinekolojik hastalıklar
   
 • Egzama ve akne gibi cilt problemleri
   
 • Yüksek tansiyon
   
 • Migren
   
 • Endişe ve depresyon
   
 • Alerji ve astıma neden olan bronşiyal tıkanıklar
   
 • Varis
   
 • İltihap ve ağrı azaltıcı
   
 • Mental ve fiziksel rahatlama
   

ÖNEMLİ NOKTA!

Diğer çoğu alternatif tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, hacamat tedavisinin de ne kadar fayda sağladığı ve ne kadar güvenilir olduğu hala tartışılmaktadır. Ayrıca, hacamat tedavisi üzerine yapılan çalışmalar da hala tam net bir sonuca varmadan devam etmektedir. Bu bağlamda, hacamatın zararlı ve faydalı etkileri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır.
 


Hacamatın zararları

Hacamat eğer bilinçsiz kişiler tarafından, yanlış tedavi şekilleri ile ve hijyenden uzak ortamlarda yapılırsa çeşitli sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bunlara örnek olarak;
 

 • Cilt yanıkları
   
 • Cilt enfeksiyonları
   
 • Ağrı ve acı
   
 • Cilt yaraları ve morluklar 


Hacamat tedavisi kimlere uygulanmamalıdır?
 

 • Hamile bayanlara
   
 • Derin damar trombozu varlığı,
   
 • Bir ülser yani yaranın mevcut olması halinde,
   
 • Bir atardamar üzerine denk gelen hacamat uygulaması,
   
 • Hissedilebilir bir darbe oluşturacak şekilde yapılan hacamat uygulaması,
   
 • Kanser hastaları
   
 • Kas spazmı yaşayan kişiler
   
 • Kas yırtılması yaşayan kişiler
   


Hacamat yaptıranların yorumları

Daha önce hacamat yaptırdıysanız bu içeriğimizin altına olumlu ve olumsuz tecrübelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Tecrübe çoğu zaman bilgiden daha değerlidir.
 


KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 07.04.2018 22:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
Ceyda34 2017-06-12 11:55:03

Koskoca tıp bitti , farzd sünnetti iş hacamat denen yöntemlere kaldı, bir de pis temiz kan diye birşey çıktı.

Akıl var fikir var, kanın pisi temizi mi olur, temiz kan geliyor da nasıl oluyora pislenip vücutta bir foseptiğe mi akıyor ? Yaptırdığını ve rahatladığını söyleyen olursa da tamamen psikolojik iy hissetme ve bunun da adı tıp dilinde plasebo etki . Kapalı çalışması gereken kan sistemini her ne şekilde dış etkilere açarsanız mikrop kapma şansını yükseltmekten öteye geçemezsiniz, hiçbir alet 130 derece ısıda steril edilen aletlere eş sterilize edilemez. Bunu sülük gibi asalaklarla yaparsanız , ondaki bakterileri de bonus olarak alır yıllarca da uğraşırsınız.

Yöntem ne olursa olsun vücuttan alınan kan, basınc düşüreceğinden kalbin daha fazla çalışması ki bunun adı da çarpıntıdır, yetersiz sıvı olduğundan da kalbin kaslanarak büyümesine sebep olur.

Misafir Avatar
ibrahim 2017-11-17 10:31:59 @Ceyda34

ceyda hanım dogru söyüyor olabilirsiniz ama faydasını görenler var

Beğenmedim! (5)
Misafir Avatar
Ceyda34 2017-06-12 11:56:52 @Ceyda34

Bunlar cahillik işleri , üstüne bir de para da verirsiniz kenar köşe mahalle tıpçılarına ama bir tıp merkezinde vizite ödemeye bin laf edersiniz . Anlamak cidden zor 2017 yılı insanlarınI

Beğenmedim! (8)
Avatar
Esmanur Sümeyye 2017-06-12 11:45:25

sağlık bakanlığının yönetmeliği ile resmen tamamlayıcı tıp metodlarından biri olmuştur. yine sağlık bakanlığından onaylı bir kursa katılan hekimler sertifikalarını aldıktan sonra ücreti mukabili isteyeni hacamat edebileceklerdir. YANİ ALTERNATİF TIP OLSADA BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ BİR UYGULAMADIR.

Avatar
Ahmet 2017-06-12 11:33:23

geçen ay sirtima ve bacaklarima yaptirdigim eylem. jole gibi igrenc sivilar cikti vucudumdan, bacaklarimdaki ve sirtimdaki agrilar gecti, 1 ay sonra da enseye yaptirmayi dusunuyorum. memnun kaldım

Avatar
Bahadır Örs 2017-06-12 11:38:14

Faydalı olduğuna inanmıyorum!! hacamat yaptırdım işte şu kadar pis kan çıktı, şöyle kan aktı vb ' gibi şeyler söyleyen arkadaşlar o çıkan kan bildiğin pıhtılaşmış kan, vücudun herhangi bir yerinden kes o kadar hacimde kan akıt bekle 3-5 dk aynı kıvamı ve rengi alacaktır.

Misafir Avatar
gazi 2018-07-29 02:01:25 @Bahadır Örs

peygamberimizin hacamatla ilgili o kadar hadisi var tıbbın uzmanı ibni sina hacamata kitaplarında cok geniş yer veriyor bugun avrupa bile haamtın ne kadar faydalı oldugunu anlatıyor işte senin gibi cahiller peygamberinin tedavisini degilde yahudinin ürettigi ilacları kullınıyor cahil adam konuşuyorsun bana bunu bir delile dayandır bu müslümanlar senin gibiler yüzünden kaybediyor bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak

Beğenmedim! (4)
Avatar
Hakkı Alaşahin 2017-06-12 11:40:35

hacamat antik mısır dönemine ait bulgularda resmedilen, yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişi olan kadim bir tedavi yöntemidir. günümüzde ülkemizde kasım 2014'te sağlık bakanlığı geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları daire başkanlığı'nın çıkardığı yönetmelik ile üniversitelerde eğitimi verilerek kullanıma açılan 15 yöntemden birisidir. hacamat , tavsiye olarak sorulursa tıp doktorlarının yaptığı haliyle "tıbbi hacamat" tavsiye edilir.

Avatar
Fadimana 2017-06-12 11:42:41

hacamat yaptırdım bayağı da faydasını gördüm her yıl istisnasız eklem romatizmasından ötürü ayaklarımda çok ağrılar olurdu ama iki yıldır o ağrılar minimal düzeye indi bazen hiç ve uzun süre ağrım olmuyor. daha ne olsun avuç avuç ilaç içmektense problemi olanlara deneyin derim..

Avatar
İshak Çınar 2017-06-12 05:45:11

Hacamatı askerdeki hemşire arkadaşım sayesinde duyduğumda önce şaşırdım çok fazla bilgim yoktu, arkadaşım gerekli açıklamayı yaptıktan ve iznimi aldıktan sonra sırtıma 3 kupa kan dolacak şekilde bölgeyi steril ederek bistüri ile küçük kesiler atarak negatif basınçlı kupalar ile kan aldı(çok komik küçük bir anıda içerir komutanla alakalı :) neyse).(Herhangi bir hastalığım vs olmadığından olsa gerek) herhangi bir faydasını veya zararını hissetmedim, fakat vücuttaki kirli kanın uzaklaştırıldığını gördüm ve inandım. İşlemden ancak 1 hafta kadar süre sonra sırtımdaki kesiler tamamen iyileşti bu süre zarfında ilk 2 günüm yangılı şekilde geçti ve sırtüstü yatmakta zorlandığımı söyleyebilirim.

Bir sağlıkçı olarak kendi fikrim, bu işi bir sağlıkçının yapması gerekli ve sterilizasyonu dezenfeksiyonu uygun kesi miktarını vs. sağlıkçı gözü ile, bilgisi, pratiği ile değerlendirip işleme devam etmeli veya sonlandırmalı.

Avatar
Asi Kral 2017-06-12 11:44:18

peygamber, sünnet ayağına milleti jiletleyen adamların gerçekleştirdiği çağ dışı uygulamadır.

alternatif tıbba çoğu zaman önyargıyla yaklaşırım, modern tıbba daha çok güvenirim. hacamat olayını alternatif tıp kategorisine bile yerleştiremem. benzer şekilde ayaklarımı balıklı suyun içerisine de sokmam mesela, yöntem itibariyle itici gelir.

kirli kan çıktığını iddia eden arkadaşlar, hacamat sonrası çıkan kirli(!) kanı ve birkaç gün sonra aldıracakları bir tüp temiz(!) kanı bir laboratuvarda toksin, kirlilik vesaire açısından analiz ettirebilirler mi? sonuçlarını gerçekten çok merak ediyorum.