Çocuklarda Sık Karşılaşılan Göz Hastalıkları Nelerdir?

Bebeğinizin büyüme evresinde bir çok değişikliklerle ve ters giden durumlarla karşılaşabilirsiniz.

31 Mayıs 2017 Çarşamba 03:51
Çocuklarda Sık Karşılaşılan Göz Hastalıkları Nelerdir?

Görme duyusu gelişmesi insanlarda, doğumda başlamakta ve 8-10  yaşlarına kadar gelişme devam etmektedir. Bu süreçte ortaya çıkan  görme duyusunun gelişmesinde etki sağlayan herhangi bir problem, bir daha geri dönüşü  çok mümkün olamayan görme problemlerine neden olabilir. Bunlara örnek olarak;

 • Kırma kusurları
   
 • Şaşılık
   
 • Konjenital katarakt
   
 • Glokom
   
 • Göz travmaları
   
 • ve göz tümörleri gibi birçok hastalık türleri çocuklarda kalıcı olarak görme kayıplarına sebep olabilmektedir.

Kırma kusurları

En sık görülen göz hastalığı kırma kusurları olarak bilinen, miyop, Hipermetrop, astigmatizma olmak üzere üç çeşittir.

Hipermetropi

Doğum ile birlikte başlayan ve yaşın ilerlemesi sonucunda genellikle paralel olarak azalan bir seyir izlemektedir.

Miyop

Bebeklik döneminde nadiren görülen, genellikle okul çağındaki çocuklarda başlayan, 20’li yaşlara kadar artış gösteren bir göz kırma kusurudur.

Astigmatizma

Doğum sırasında görülen ve hayat boyunca artma veya azalma göstermeyen bir göz kusurudur.

Bu 3 kırma kusuru konusunda da kalıtımsal olarak geçiş söz konusudur. Eğer hem anne hem de baba gözlük kullanıyorsa çocuklarında gözlük kullanma ihtimali yüksektir. Bu tür göz bozukluklarını çocuklarda anlayabilmek için göz hareketleri takip edilmelidir. Çocuklar uzaklara bakarken, gözlerini sıkıyorsa, bir şey okumaya çalışırken çok yaklaştırma ihtiyacı hissediyorsa, akşamları zor görme, sık sık birşeylere takılıp düşme durumu varsa bu rahatsızlıkların olma ihtimaline karşın göz doktoruna başvurulmalıdır.

Nadir görülen göz tansiyonu

Göz tansiyonu hastalığı nadir görülmekte birlikte diğer göz kusurlarından en büyük farkı sonucunun ölüm olma ihtimali olmasıdır.

Konjenital glokom yani göz tansiyonu bebeklikte başlar; ışıktan rahatsız olma, gözde aşırı sulanma olması ve gözlerini açamama gibi semptomları bulunmaktadır. Tedavi edilmediği taktirde gözde büyüme ve körlükle sonuçlanabilen bir göz rahatsızlığıdır.

Göz tümörleri kalıtımsaldır!

Göz tümörleri çocuklarda çoğu zaman kalıtımsal olarak görülmektedir. Bu hastalık genellikle iki gözde bir oluşmaktadır. Genellikle aileler gözde şaşılık, göz bebeğinde beyaz ışık parıldaması gibi nedenlerle doktora başvurmaktadır.

Çocuğunuzun gözüne gözünüz gibi bakın!

Ailelerin en çok yaptıkları hatalardan bir tanesi çocuğu küçükken ne olursa olsun göz doktoruna götürmemektir.. Bu yanlış kanının aksine; doğumdan itibaren her yaşta çocuğa göz muayenesi yapılabilmektedir. İlk 8 yaş önemli bir geçiş dönemidir. Bu nedenle tüm ailelerin, gözde sıkıntısı olmasa bile, bebeklikten itibaren okul öncesi döneme kadar, düzenli bir şekilde çocuklarının göz muayenelerini yaptırmaları önemlidir. Çocuklarda göz hastalıklarında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 08.10.2019 20:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
Fatima 2017-06-02 22:11:10

Çocuklarda göz kusurları genetik yapının bir ürünü olabilir fakat son yıllarda çocukların elinden düşürmediği cep telefonları televizyonlar tabletlerinde göz kusurunun oluşumunda büyük rol oynadığını düşünüyorum.