Sağlık Çalışanlarına Uygulanan Şiddetin Nedenleri?

Sağlık çalışanlarına saldırıların nedenleri nelerdir? Detaylı analiz sonucunda nedenler bulunarak şiddetin engellenmesi sağlanabilir.

09 Haziran 2017 Cuma 12:34
Sağlık Çalışanlarına Uygulanan Şiddetin Nedenleri?

Günümüzde oldukça fazla olan sağlık çalışanına şiddet aslında geçmiş senelerde de vardı. Ancak son yıllarda özellikle 2012 yılından sonra katlanarak artış gösterdi. 2010-2015 yılları arasında 35 bin civarında sağlık çalışanına şiddet olayı belirlenmiştir. Sağlık bakanlığının hayata geçirdiği beyaz kod sistemi ile beraber bunların 18bin adeti hekime saldırıdan oluşurken, 17 bin tanesi ise diğer sağlık çalışanlarına oluşmuştur. Rakamlar ile dile getirince sanki basit bir olaymış gibi gelebilir. Ancak gün bazında 30 çalışana şiddet çok yüksek bir rakamdır. Bu saldırıların sonucu ölüme kadar sonuçlanacak derecede şiddet içerebilmektedir.

''Her gün 31 sağlıkçı beyaz kod veriyor!'' haberimiz için: TIKLAYINIZ

Sağlık çalışanlarına saldırıların nedenleri nelerdir?

  • Sistemin sorumlusu olarak görülmesi;

Sağlık çalışanlarının herhangi bir sağlık hizmetindeki aksamanın sebebi olarak görülerek horlanması sonucunda saldırılar olabilmektedir. Yani bir suçlu bularak ona suç atmak mantığı ile hareket edilmektedir. Ayrıca bu  sorun özellikle yazılı ve görsel medya eli ile  körüklenmektedir. Çünkü sağlıkla ilgili her haber yüksek seyirci potansiyeline sahiptir. Bu konudaki haberler acımasızca ve ayrıntılı incelenmeye girmeden verilmekte, seyirci ve okuyucu tarafından yüksek ilgi ile izlenmektedir.
 

  • Saldırabilecek kadar güvenliksiz ortam oluşması;

Sağlık çalışanlarının çalıştığı ortamlar güvenlik açısından risklidir. Potansiyel saldırgan ile çoğu zaman yalnız bırakılmış oluyorsunuz. Sağlık  kurumu güvenlik önlemlerini almalı, caydırıcı görünmeli ve bu önlemleri olacak kişileri yeterince eğitmelidir. Alış-veriş merkezlerinde dahi kapılarda güvenlik görevlilerinin yönlendirmesi ile manyetik kapılardan geçerek içeri girerken, hastanelerimize istenilen saatte ve şekilde rahatlıkla girilip çıkılabilmektedir.
 

  • Önyargı oluşması;

İnsanlarımız daha önce çeşitleri nedenler ve duyumlardan dolayı sağlık çalışanlarına önyargılı olarak yaklaşmaktadır. Sanki sağlık çalışanı onun iyiliğini istemiyormuş gibi görebilmektedir. Görevimizin  hastalara yardım etmek olduğunu çoğu zaman hatırlamak istemiyorlar. Sağlık çalışanlarının da  onlar gibi ailelerinin  olduğunu, tatil yaptıklarını ,dinlenip uyumak zorunda olduklarını, arkadaşları ile  eğlenebildiklerini  yani robot olmadıklarını  unutuyorlar. Her şartta  ve istedikleri tarzda hizmet bekliyorlar.
 

  • Hastanın başına gelenleri sadece sağlık çalışanlarından bilinmesi;

Doktor her ameliyatı yaptığında sanki kesin kurtuluş olacak kesin iyileştirmek sorunda, sanki her şey doktorda bitiyor gibi bir algı oluşmuştur. Oysa ki doktor sadece prosedüre göre hareket etmektedir. Yani her şey kendi elinde değildir.
 

  • Sağlık çalışanlarının hiç mi suçu yok?

Sağlık çalışanları ölümleri, yaralanmaları veya buna benzer acı durumları çok fazla gördüğü için artık her insan gibi tepki gösteremeyebiliyor. Kimi zaman kayıtsız, umursamaz kalabilmektedir. Ya da hasta her ne kadar kendisini kötü hissetse de o hastalığın gidişatını sağlık çalışanları bildiği için umursamaz tavırda olabilmektedir. Ya da aynı anda oluşan iki olayda doktor iki hastaya da bakamayacağı için hasta kendisinin ikinci plana atılmasına sinirlenebilmektedir.

KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 12.06.2017 05:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
Yasin Ulutaş 2017-06-09 14:19:19

Sağlık çalışanlarının hiç mi suçu yok, verdiğiniz cevap ukalaca hasta durumlarını bir çok kez karşılaştıkları için normal tavırlar sergiliyorlar mış. Hastaneye gidersiniz size elinden cep telefonunu düşürmeyen sağlık memurları karşılar, onu büyük bir güçlükle aşarsınız devlete millete hayırlı olmayan insana insan olduğu için değer vermeyen sadece diploması olan bir doktor karşılar. Sanki hastane babasının malıymış gibi her gelen hastayı daha kapıda iken azarlar. Yaşlılara saygısızca davranır. Dünya şartları gereği cahil kalmış insanları hor görür. Hastane içerisinde sessiz olunması gerektiği söylenirken birçoğu sağlık çalışanı ağzından çıktığı kadar bağırır. Neymiş efendim hasta bir lafı bir kere de anlamıyor muş sanki kendi anne babaları yaşları oxford mezunu.

Kesinlikle şiddete karşıyız ve bunu yapanlar da en ağır şekilde cezalandırırsın. Lakin bu yazmış olduklarım sağlık memuru çalışanları saçmalıkların cezasını kim verecek bunları kim denetleyecek

Avatar
Fahri 2017-06-10 01:30:04

sağlık çalışanlarının uyguladığı şiddet çözülmedikçe sonuç alınamaz. etki tepki meselesi.

Avatar
Ahmet Eroglu 2017-06-10 07:57:23

Saldirgan insanlar icin cezalar agir olmali. Yoksa gibi saldirmaya devam ederler hayvanlar

Avatar
Nusret Yılmaz 2017-06-10 11:22:14

Akli dengesinde sorun olanlar haricinde hiçbir insan nedensiz yere kimseye saldırmaz. Sağlık çalışanlarının ukala, kendini beğenmiş , insanları aşağılayan, kibirli, umursamaz ,ve insanları birçok insan içinde küçük düşüren tavırları, işerini sanki insanlara bir "lütuf"muş gibi görmeleri gibi nedenledir. Devlet hastanelerine giden kimse zaten muhtaç veya düşük gelirli insandır. Mecbur olduğundan oradadır. Yoksa insan gibi muamele görmesi için özel hastaneye gitmesi gerektiğini bilir. Ama imkanı yoktur. Sağlık çalışanları da bu gibi "çulsuz" ve garibanlara her türlü davranışı kendilerinde hak görür. Kendilerine bir saldırı olduğunda ise o tavırları sergileyen kendisi değilmiş gibi bin türlü yaygara koparır ve dünyanın en masum insanı pozlarına bürünüp Medyalarda beylik laflar etmekten geri kalmazlar. Emin olun , siz saldırıya uğrayıp Medyalarda ağladığınızda kendi meslektaşlarınız hariç kimseden destek görmüyorsunuz. Bu halk sizin bu davranışlarınıza hiç destek vermiyor. Bahane üretmeyi bırakıp işinizi gerektiği gibi yapın. Yapmayacaksanız da bırakın gidin, insan gibi yapacaklar gelsin.Hastaneler sizin oyun alanınız ,hastalarda sizin ezik veya aşırı egolarınızı tatmin edeceğiniz piyon ve oyuncaklarınız değil. Şikayet etmek yerine işinizi nasıl daha iyi yapacağınıza kafa yorun. İstemiyorsanız da kapı orada , bırakıp gidin. Kimse size silah zoru ile iş yaptırmıyor.

Avatar
İsmet Sağlık Memuru 2017-06-09 13:45:58

Hasta her zaman haklıdır düşüncesi en büyük haksızlık sebebidir. Hakimin savcının önünde el pençe divane duranlar sağlıkçıya ASLAN kesilebiliyorlar. Bankaya kredi çekmeye giden kişiler saatlerce kuzu gibi bekleyebiliyorlar. Ama hastaneye gelince sabırsız davranıyorlar. Hiç bir sağlık çalışanı kırmızı alan hastasına müdahaleyi geciktirmez.!!

Avatar
Sağ.mem Osman 2017-06-09 22:31:57

Denetim mekanizması iyi işlerse yandaş değil hakli haksiz dan hakkıyla ayriştirilirsa sorunlar çözüme kavuşur.
Sağlık personeli saçma sapan davranır sa bu yapanı bağlar, fakat şiddeti gerektirmez.

Avatar
serhat 2017-06-10 11:49:14

@Nusret YILMAZ Bir insan kendini iyileştiren acısını hafiflete bir varlığa saldırabilmeyi düşünüyorsa o insanın insanlığından akli dengesinde sıkıntı vardır. Ne olursa olsun hiçbir neden karşısındaki insana saldırma hakkı vermez.

Avatar
AYNUR AKKUŞ 2017-06-10 21:37:06

Sağlıkta şiddeti kim destekliyor? Bu sorunun cevabı düşünülmelidir.