Refakat İznindeki Mağduriyetin Giderilmesi İçin Başvuru

Türkiye Kamu-Sen konfederasyonuna bağlı, sosyal hizmet alanında görev yapan kamu personellerinin örgütlenmesiyle kurulan Türk Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı’ndan, refakat izni ile ilgili sorunların giderilmesi için çözüm isteğinde bulundu.

22 Aralık 2016 Perşembe 18:00
Refakat İznindeki Mağduriyetin Giderilmesi İçin Başvuru

Türkiye Kamu-Sen konfederasyonuna bağlı, sosyal hizmet alanında görev yapan kamu personellerinin örgütlenmesiyle kurulan Türk Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı’ndan, refakat izni ile ilgili sorunların giderilmesi için çözüm isteğinde bulundu.657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 15. maddesi olan ‘Hastalık ve Refakat İzni’ bölümün de "…Ayrıca, memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hallerinde, bu hallerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır." yükümü yer almaktadır. Fakat kamu görevlilerinin bu hususta çok mağduriyet yaşadıklarını söyleyen sendika, bakanlıktan sorunu gidermelerini istedi.

Bu durumla ilgili üstelik bir de dava yer almaktadır. Çocuğunun hastalığı nedeni ile görev yerinden refakat izni talep eden annenin talebi reddedilmiş ve bakıma muhtaç olan çocuğu mağdur olmuştur. Kamu görevlisi bu anne dava açmış ve Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi, annenin tedavi süresince refakat izni hakkı bulunmasına rağmen, idare tarafından buna izin verilmemesinin hukuka uyarlı bulunmadığını söylemiştir.Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları İli Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10'uncu maddesinde ki hüküm kısaca, kamu görevlisinin bakmakla yükümlü ya da yükümlü olmadığı anne, baba, eş, çocuk ve kardeşlerinin bakıma muhtaç, yatalak veya uzun tedavi süreci doğuran hastalıkları durumunda, 3 aylık refakatçi izni alabileceğini vurgulamaktadır. Gerekirse 3 ay daha uzatılabileceği de yer alan hükümde eğer kamu görevlisi izin süresi bitmeden hastası iyileşti ise geri işe hemen dönmesini söylenmektedir.

İdare, bu hakların açıkça kanunda yer almasına rağmen taktir hakkını kullanarak, eğer iş yoğunluğu varsa izin vermediği için kişiyi madur ettiğini söyleyen Türk Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli işlemlerin ve düzenlemerin yapılması istedi.


KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 24.04.2019 21:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.