Kimsenin Okumadığı Akademik Makaleler Neden Yazılıyor?

Akademisyenler kimsenin okumadığı makaleleri neden yazıyor? Bu makaleler hangi amaca hizmet ediyor?

20 Kasım 2016 Pazar 18:02
Kimsenin Okumadığı Akademik Makaleler Neden Yazılıyor?

Akademik dergilerde makalelelerini yayımlatmak için akademisyenler  6 ila 9 ay arası bir zaman harcıyorlar. Bu süre bazen çok daha uzun olabiliyor.  Ve makalelerinin yayına kabul edildiğini belirten emaili aldıklarında büyük bir heyecan ve sevinç yaşıyorlar. 9 aylık emeğin sonucunda yayımlanan makaleyi, yaklaşık 10 kişiden oluşan bir kurul okumuş olacaktır.

Yanlış okumadınız. Geceyi gündüze katarak oluşturulan Akademik makaleyi sadece 10 kişi okuyacaktır. Yapılan araştırmalarda çıkan sonuçlar insanın içini karartıyor.  Ne yazık ki akademik dergilerde yayımlanan makalelerin % 80'inden bir kez bile alıntı yapılıp kaynak gösterilmiyor.

Alıntı yapılan makalelerinde sadece % 20'si gerçek manada okunuyor. Buda demek oluyor ki yazılan her 100 akademik makaleden sadece ve sadece 5 tanesi gerçek manada okunuyor.

Yazılan makalelerin yaklaşık yarısı; dergi editörleri, hakem heyetinde yer alan akademisyenler ve yazarlarından başkası okumuyor. 
Sizce bu akademik saçmalığın sebebi ne olabilir? Her yıl 2 milyon akademik makaleye maruz kalıyoruz ve ne yazık ki bu akademik makaleler internette çöp yığınlarından başka bir şey olmuyor.Bu akademik çalışmaların tek bir amaca hizmet ediyor para ve iş güvencesi. Akademisyenler üniversitelerde kadro almak istiyorlar ve kadro almanın tek şartıda hakemli dergilerde akademik çalışmalarının yayınlamlanmış olması. Kaç tane okunmayan akamedemik makaleniz varsa kadro alma şansınız o kadar artıyor. Üniversitelerin kadro komisyonları bir akademisyenin yeterli düzeyde araştırma yapıp yapamayacağının kararını referans sayısının çokluğuyla veriyor.

Malesef yeni yayımlanan akademik makalelerin çoğunluğu önceden yapılmış araştırmaların yeniden düzenlenip üzerine yeni bir tez iliştirilmesinden öteye gitmemektedir.

Bunun başka bir sebebi ise, modern ve gelişmekte olan dünyada, alanda uzmanlaşmanın üst seviyede olması. Buda üniveristelerin her bir bölümündeki derslerin ayrı ayrı alanında uzmanlık gerektiriyor olmasından kaynaklanıyor.

Bir alanda uzmanlaşmanın en talihsiz etkilerinden biride, çoğu akademik makaleyi halk tarafından erişilmez kılması. Hatta profesörlerin bile büyük bir kısmı meslektaşlarının yazmış olduğu makaleleri okumak istemiyor. 

Google Akademik'te yer alan milyonlarca akademik makaleden kaçı sizin ilginizi çekebilir? Bir Profesörün bile maalesef ilgisini çekmiyor.
Artarak devam eden uzmanlaşma çabası akademisyenlerle halk arasında yabancılaşmayı ve uzaklaşmayı beraberinde getiriyor. Hatta profesörler ile profesörler arasındaki yabancılaşma bile aratarak devam ediyor. Birbirlerinin çalışmaları ilgilerini çekmiyor. 

Aslında bu sorunun çözümü çok basit. Akademisyenler içinde bulunduğu toplumun sorunlarını ele alıp çözüm yolu bulmaya çalışmalıdırlar. Akademisyenler ve toplum arasındaki bağ böylelikle kolaylaşacaktır. Ne yazık ki çoğu akademisyen kimsenin aklına gelmeyecek soruları cevaplamakla vakit kaybetmektedir. 

Bu yazı Daniel Lattier'in kaleme aldığı makalenin Hemsire.Com ailesi tarafından özgünleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Makalenin orjinaline http://bit.ly/2f25Non adresinden ulaşabilirsiniz. 

Son Güncelleme: 28.03.2019 00:38
Anahtar Kelimeler:
EğitimAkademikMakale
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
nur hemşire 2016-11-24 09:14:55

akademisyenler kendi çalıp kendi oynayan bir topluluk topluma bir faydalari yok. Universitelerin lise seviyesinden öteye gidememesinin sebebide bu.

Avatar
genc akademsiyen 2016-11-24 16:09:25

Yükseklisans öğrencisi olarak denilenlere tamamen katılıyorum. Akademisyen arkadaşlarımız yeni birsey ortaya koyamiyorlar var olanı gelistirmeye çalışıyorlar

Avatar
Ayşenur 2017-02-26 20:07:37

Ve işin garibi akademik makale çöplüğü oluşturmak için bir sürü kişi aylarca çalışıyor.

Avatar
Ali Gündoğdu 2017-06-01 04:30:46

Herkes birbirinden alıntı yaparak makale yazıyor boşa zaman kaybı. Akademisyenlerin birşey üretmemesinin sebebi bos işlerle cok ugrasmasi.

Avatar
Hayati Tılsım 2017-06-11 23:14:14

Kendileri için akademik makaleler yazarlar halka ulaşmaz. Kendileri için kongre düzenlerler akademisyen çevreden başkası katılmaz. Üniversite bitiren öğrencilerin teorik ve pratikte başarılı olmamasını yadırgamamak lazım.

Avatar
Fadimana 2018-08-17 23:00:38

Fason makaleler yazıp hızlıca yükselenler var. Hatta bir üniversitede fason makaleleri dergiye bastıran bir ekip vardı

Avatar
Basak irem 2018-08-17 23:01:18

geride bi iz bırakmak için yazılıyordur belki. insanlık için değil, insanın kendi içindeki "ben de varım, bu dünyadan bir ben geçti" düşüncesinin dışa vurumu olabilir.

Avatar
eren 2018-08-17 23:01:44

Sorunun içindeki tema zaten cevabı vermiyor mu ? Kimsenin okumadığını düşünüyorsanız (asla ama asla kimse denemez) kimsenin araştırma yapmadığını düşünüyorsunuz demektir. Akademik makaleler gazetelerin üçüncü sayfasında ekonomi haberlerinin yanında yer almadığından olabilir ( güzel fikir aslında ). Lakin akademik makaleler araştırmacının bir soruya cevap aradığı çalışmalardır. Yani bir sorusu olan kişinin okuması gereken yazılar. Kütüphane gibi düşünün; bir gün bir soruya cevap bulamayacaksınız ve aramak için adım atacaksınız. O okunmadığını söyleyerek gereksiz mi sorusunu yaratan makaleler size ışık olacak.