Hemşireliğin en büyük sorunu nedir diye sorsam ne dersiniz?

 • İş tanımının belli olmaması?
   
 • Yasal boşluklar?
   
 • Eğitimde müfredat birliğinin toplum nezdinde hakettiği saygıyı bulamaması?
  ...


gibi sayısız neden sayılabilir ki hepsi de gerçekten ayrı bir dramdır. Olayın özüne indiğimizde tüm bunların esasında hemşireliğin örgütsüz bir yapıda olmasından kaynaklandığı net olarak görülebilir. Hemşirelik müfredatı üniversitelerde dahiL bir standarda oturtulmamışken, Sağlık Meslek Liselerinin açılmasıyla müfredat ortaklığı çabası tarumar oldu. Meslek anlamında en iyi ihtimalle bir 20 yıl daha kanayacak bir yaramız oldu.

Hemşire yardımcısı gibi ne olduğu ve olacağı bilinmeyen ve sahaya çıkıldığında çok derin sorunlara neden olacak daha önce hiç deneyimlenmemiş nur topu gibi bir sorunumuz oldu; hemşire yardımcılığı! Makalemi okuyan meslek lisesindeki arkadaşlarım lütfen sözlerimi yanlış anlamasın. Sorun onların bu okulları okumasında değil, meslek standartlarının oluşmasına engel olan okulların açılmasında.

Hangi meslek var ki hem lisans düzeyinde, hem ortaöğretimde verilen eğitimle aynı görev ve yetkiyi elde etsin, ifa etsin?


Mesleki saygınlığımız yok!

Evet yok! Çünkü halk gözünde hemşirelik bir meslek değil! Hastanelerde çalışan, iğne serum ve hatta işte dosya kaydı yapan bir nevi doktor yardımcısı, asistanı vs. çünkü profesyonel bir meslek olması için;

 • Formal bir eğitim standardının olması gerekiyor.
   
 • Bir iş tanımının olması gerekiyor o iş dışında çalıştırılamaması gerekiyor.


Ancak 2011 yılında yönetmeliği yazılan yasa görev yetki ve sınırlarını çizmekten olduça uzak! Bu yönetmeliğe göre;

 • Hemşire neredeyse her işi yapabilir.
   
 • Lise mezunu, üniversite mezunu arasında da hiç bir fark yok.


Dürüst olalım hemşire olmasanız mevcut durumda sizde mesleki anlamda saygı duymazsınız. Maaşlarda adaletsizlik, özlük haklarında yetersizlikler... bu çok vahim bir durum. Maddi çıkarlar söz konusu olduğunda meslekler içinde bile ne denli çıkar çatışmaları olduğunu bilmeyen yoktur. Ortada bir pasta var ve bundaki en büyük dilimi elbette en güçlü olan alacaktır.
 


Hatta bazı meslektaşlarımız tarafından alkışlanan büyük bir lütuf olarak görülen hak (!) Lisans okuyanların emeklerinin ve eğitiminin öneminin hiçe sayıldığı haksızca bir uygulama. Lisans mezunu sayısı evet artsın. Lisans okuma teşvik edilsin. Lisans okumak isteyenlerin üniversite sınavına girebilirleri için hiç bir engel yok.

Hemşireliğin meslek anlamında o kadar çok sorunu varki, bunlar aklıma ilk gelenler.
 


Çünkü hemşirelik ile ilgili karar alanlar hemşire değil bu pek umurlarında da değil. Üzücü olan kısmı karşılarında direnç bulacakları bir yapıda yok. Bu yapı kurulmadıkça ya da var olan yapılar büyütülmedikçe bizim hakkımızda kararlar verilmeye devam edilecektir.

Mesleki özlük hakları söz konusu ise bu işin olmazsa olmazı örgütlü bir yapı olmaktır. Bazı haklar ancak kolektif bir mücadele ile elde edilebilir. Bir güç değil birlikte bir güç olmak gerekir. Bizler bu yapıyı inşa etmeliyiz ve bir yerden işe başlamalıyız.Mehmet SANAT

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
Selahattin 2017-06-01 13:18:31

Bu güzel paylaşım için Mehmet beye teşekkür ederim. Herkesin bildiği fakat dile getirmekten çekindiği noktaları çok güzel dile getirmiş. Farkındalık oluşturması temennisiyle.

Avatar
Hayriye 2017-06-01 23:02:30

En Sondakika resim konuyu çok güzel ozetlemis kalemine sağlık. Herkes sizin gibi bilinçli olsa bu konularda :(

Avatar
MENEKŞE 2017-06-01 21:54:26

Lisans tamamlamayi ilk duyduğumda şok olmustum. Bu nasıl olur demiştim. Teşekkürler sağlık sen hemsireliği bitirmek için elinizden geleni yaptınız. Sağlık sen birde buna kazanim diyor ya PES!!!

Avatar
mehmet 2017-06-01 14:41:41

teşekkür ederim selahattin bey.

Avatar
Metin 2017-06-01 18:18:45

Çok güzel ve yerinde tespitler. Hemşireliği ucuz iş gücü haine getirmek için her şeyi yapıyorlar.

Avatar
Aylin 2017-06-01 20:44:22

Sizinde dediginiz gibi o kadar sorun varki bunlari çözmek için gece gündüz çalışmamız lazim

Avatar
Mümtaz Yıldırım 2017-06-02 08:28:40

Buradan yazıyorum Sendikalar sizin haklarınızı savunmuyor sizi satıyor! Sendikalara üye olarak mesleğin çıkarını satıp bireysel çıkar peşinde koşuyorsunuz. (tayin yaltirma, yerini koruma, bir makama gelme gibi...)

Avatar
Mümtaz Yıldırım 2017-06-02 08:30:27

Ek olarak: Hükümetin 223 tl zam verip Memursen in sağolun 113 tl bize yeter deyip sonrasında memursen başkanı ahmet gundogdunun milletvekili oldugunu hatırlayın.