Hemşirelerin Görevleri ve Çalışma Alanları Nerelerdir?

Hemşirelerin görevleri; Hemşirelik kişinin, ailenin ve toplumun sağlığının korunarak geliştirilmesine odaklanan, kişinin ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaştırmayı amaç edinmiştir.

05 Aralık 2016 Pazartesi 16:35
Hemşirelerin Görevleri ve Çalışma Alanları Nerelerdir?

HEMŞİRELERİN GENEL GÖREV, YETKİ ve SORUMLULUKLARI

 • Her ortamda bireyin, ailenin ve toplumun hemşirelik girişimleri ile karşılanabilecek sağlıkla ilgili ihtiyaçlarını belirler ve hemşirelik tanılama süreci kapsamında belirlenen ihtiyaçlar çerçevesinde hemşirelik bakımını kanıta dayalı olarak planlar, uygular, değerlendirir ve denetler.
   
 • Verilen hemşirelik bakımının kalitesini ve sonuçlarını değerlendirir, hizmet sunumunda bu sonuçlardan yararlanarak gerekli iyileştirmeleri yapar ve sonuçları ilgili birime iletir.
   
 • Tıbbî tanı ve tedavi planının uygulanmasında; hekim tarafından, acil durumlar dışında yazılı olarak verilen tedavileri uygular, hastada beklenmeyen veya ani gelişen durumlar ile acil uygulanması gereken tanı ve tedavi planlarında müdavi hekimin şifahi tıbbi istemini kabul eder. Bu süreçte hasta ve çalışan güvenliği açısından gerekli tedbirleri alır.
   
 • Hastaya lüzumu halinde uygulanmak üzere hekim tarafından reçete edilen tıbbî talepleri bilimsel esaslara göre belirlenen sağlık bakım, tanı ve tedavi protokolleri doğrultusunda yerine getirir.
   
 • Tıbbi tanı ve tedavi işlemlerinin hizmetten faydalanana zarar vereceğini öngördüğü durumlarda, müdavi hekim ile durumu görüşür, hekim işlemin uygulanmasında ısrar ederse durumu kayıt altına alarak hekimin yazılı talebi üzerine söz konusu işlemi uygular.
   
 • Tıbbî tanı ve tedavi girişimlerinin hasta üzerindeki etkilerini izler, istenmeyen durumların oluşması halinde gerekli kayıtları tutarak  hekime bildirir ve gerekli önlemleri alır.
   
 • Görevi teslim alacak hemşire gelmeden ve gerekli bilgiyi hasta başında sözlü ve yazılı olarak teslim etmeden ve doğal afet, toplu kazalar gibi olağanüstü durumlarda ise hemşireye olan ihtiyaç ortadan kalkmadan kurumdan ayrılamaz.
   
 • Hemşirelikle ilgili eğitim, danışmanlık, araştırma faaliyetlerini yürütür. Mesleği ile ilgili bilimsel etkinliklere katılır. Toplumun, öğrenci hemşirelerin, sağlık çalışanlarının ve adaylarının eğitimine destek verir ve katkıda bulunur.
   
 • Sağlık hizmetlerinin verildiği tüm alanlarda etkin bir şekilde görev alır, oluşturulan sağlık politikalarının yürütülmesinde, mevzuat çerçevesinde karar mekanizmalarına katılır.
   
 • Hizmet sunumunda, hizmetten faydalananların bireysel farklılıklarını kabul ederek, insan onurunu, mahremiyetini ve kültürel değerlerini azami ölçüde göz önünde bulundurur.
   
 • Tüm uygulamalarını kayıt altına alır.


KAYNAK: 8/3/2010 tarihli ve 27515 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hemşirelik Yönetmeliği


Not: 2011 yılında Hemşirelik Yönetmeliğinin kapsamı genişletilmiş olsada yukarıda belirtilen görev, yetki ve sorumluluklara ekleme ve değişiklik yapılmamıştır.

Yukarda belirtilen hemşirelerin genel yetki ve sorumluluklarına ek olarak çalışılan birime görede görev, yetki ve sorumluluklar özelleşmektedir. Aşağıdaki mavi şekildeki bağlatılara tıklayarak özelleşmiş görev, yetki ve sorumluluklara ulaşabilirsiniz.
 


ÇALIŞILAN BİRİM / SERVİS / ÜNİTE / ALANLARA GÖRE HEMŞİRELERİN GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI

A) Yoğun Bakım Hemşiresi

B) Acil Servis Hemşiresi

C) İç Hastalıkları Hemşireliği
 

    1- Diyabet Eğitim Hemşiresi

    2- Onkoloji Hemşiresi

    3- Diyaliz Hemşiresi

    4- Rehabilitasyon Hemşiresi

    5- Endoskopi Hemşiresi
 


D) Cerrahi Hemşireliği

    1- Ameliyathane Hemşiresi

       1-1 Steril (Scrub) Hemşire

       1-2 Dolaşan (Sirküle) Hemşire

    2- Stoma ve Yara Bakım Hemşiresi
 


E) Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği

    1- Psikiyatri Klinik Hemşiresi

    2- Çocuk ve Adölesan Psikiyatrisi Hemşiresi

    3- Konsültasyon-Liyezon Psikiyatrisi Hemşiresi

    4- Alkol ve Madde Bağımlılığı Merkezi Hemşiresi
 


F) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği

    1- Pediatri Hemşiresi

    2- Yenidoğan Hemşiresi
 


G) Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği
 


H) Halk Sağlığı Hemşireliği

    1- Evde Bakım Hemşiresi

    2- Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi Hemşiresi

    3- Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Hemşiresi

    4- İş Sağlığı Hemşiresi

    5- Okul Sağlığı Hemşiresi

    6- Ceza ve Tutukevi Hemşiresi
 


KAYNAK: Hemşirelik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (2011), T.C. Resmi Gazete, 27910, 19 Nisan 2011

Yukarıda belirtilen çalışma alanlarının görev, yetki ve sorumlulukları yönetmelikle belirtilmiştir. Fakat hemşirelerin çalışma alanları yönetmelikte belirtilenlerden çok daha fazladır.
 


Hemşirelerin yönetmelikte belirtilen ve belirtilmeyen tüm çalışma alanları;
 

 1. Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) 
   
 2. Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezleri (AÇSAP)
   
 3. Verem Savaş Dispanseri (VSD)
   
 4. Sıtma Savaş Dispanseri
   
 5. Cüzam - Lepra Savaş Dispanser
   
 6. Deri ve tenasül Hastalıkları dispanser
   
 7. KETEM (Kanser Erken Teşhis - Tarama Merkezi)
   
 8. Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
   
 9. İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi
   
 10. Toplum Sağlığı Merkezi
   
 11. Sağlık Merkezi
   
 12. Kurum Tabiplikleri
   
 13. Ruh Sağlığı Dispanseri
   
 14. Okul Sağlığı Hemşireliği
   
 15. İş Sağlığı Hemşireliği
   
 16. Huzurevi Hemşireliği
   
 17. Yaşlı Bakım Merkezi Hemşireliği
   
 18. Engelli Bakım Merkezi Hemşireliği
   
 19. Evde Bakım Merkezi
   
 20. Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi
   
 21. Tıp Merkezi
   
 22. Yan Dal Merkezi
   
 23. Sağlık Kabini
   
 24. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri (ADSM)
   
 25. Diş Hastanesi
   
 26. Diş Tedavi Merkezi  
   
 27. Diş Polikliniği
   
 28. Yoğun bakım ünitelerinde; Kalp Damar Cerrahisi, Dahiliye, Genel Cerrahi, Beyin Cerrahi, Pediatri-Çocuk, Koroner, Anestezi ve Reanimasyon (canlandırma) hemşirelerin çalışma alanlarındandır.
   
 29. Klinikler arasında; Kardiyoloji, Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Enfeksiyon Hastalıkları, Hematoloji, KBB, Üroloji, Nefroloji, Nöroloji, Çocuk Psikiyatrisi, İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları, Doğum, Çocuk, Plastik Cerrahi, Göğüs Cerrahi, Acil, Endokrin,  Gastroenteroloji, Gastroenteroloji Cerrahi, Onkoloji Cerrahi, Alerji, Geriatri, Romatoloji, Tıbbi Onkoloji, Yenidoğan, Anestezi ve Reanimasyon, Uyandırma, Dermatoloji, Göğüs hastalıkları, Beyin Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji, Psikiyatri, Süt Çocuğu, Prematüre, Transplantasyon Ünitesi, Kemik İliği Ünitesi, Acil Ünitesi, Hemodiyaliz, Ameliyathane, Kemoterapi Ünitesi, Merkez Sterilizasyon Ünitesi bulunmaktadır.
   
 30. Poliklinikler içinde; Radyoloji Nükleer Tıp, Alerji, Geriatri, İmmünoloji, Ortopedi, Dahiliye, KBB, Diyabet, Nöroloji, Kardiyoloji, Genel Cerrahi, GKDC Cerrahi, Yenidoğan, KVC, Çocuk Cerrahi, Göz, Üroloji, Nefroloji, Enfeksiyon, Beyin Cerrahi, Psikiyatri Polikliniği, Diş Ünitesi, Dermatoloji, Kuduz, Adli Tıp, FTR, Hematoloji, Kadın Hastalıkları, Doğum, İnfertilite, Aile Planlaması, Tüp Bebek Ünitesi, Plastik Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, Endokrin, Gastroenteroloji, Romatoloji ve Nöroşirurji hemşirelerin çalışma alanları arasındadır.


KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 06.04.2019 22:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
Aslııı!!!! 2017-07-09 21:38:32

Hemşire veya sağlık personeli yapar. Doktor performansını yer. Bakanlıkta buna adalet der.

Avatar
hakkı 2016-12-18 20:08:04

Hemşirelikteki bu kadar branş olmasi hemşirelere mobingin önünü acıyor. branslasma lazim acilen

Avatar
Ooooohhh ne güzel dünya 2017-07-09 21:39:36

En sona bi madde de ben ekleyeyim.

Doktor yan gelip yatar.

Bu kadar sorumluluğu sadece ebe - hemşireye yüklemek doğru değildir. Hemşire hastayla uğraşır, malzemeyle uğraşır, koridorlarda avare dolaşan hasta ve yakınlarını sağa sola yönlendirmekle uğraşır. Hemşire-ebe her şeyle uğraşır cefasını çeker doktorda sefasını sürer, havasını, fırçasını atar.

Avatar
Halil İbrahim Güneş 2017-07-10 13:31:47

sayısal ve yüksek bir puanla öğrenci alan ve dört yıllık uygulamalı sıkı bir eğitim sonucu hemşire ünvanı alan beyaz meleklerimizin yardımcı sağlık personeli hizmetleri sınıfında nitelendirilmesini kesinlikle kabul etmiyorum. beyaz meleklerimize hakettiği değeri ve maaşı vermeyen yöneticilerimizi de kınıyor ve buradan göreve davet ediyorum. saygılarımla.

Avatar
EL İNSAFFFFF 2017-07-09 21:45:32

Ey Sağlık Bakanlığı...

Maddeleri tek tek okudum.El insaf başka ne kalmış ki yapacak birtek ameliyat yapar dememişsiniz.Örneğin nazogastrik sonda uygulaması hemşire yapar demişsiniz nekadar riskli bir işlem bu bildiğinizi sanıyorum sondanın akciğere gitme riski de çok yüksek ve hasta pnömotoraksdan kaybedilebilir.Doktorlar napcak sadece reçete ve ameliyatmı?Ve alınan ücret doktorun 5 te altıda biri olacak öylemi!

Avatar
Hakan 2017-05-22 16:41:58

Çok iyi teşekür ederim

Avatar
Aylin 2017-06-02 03:53:10

İçeriği okumayanlar için özet geçiyorum: Hemşirelerin çalışmadığı hiç bir alan YOK! Çalışma alanlarınız nelerdir diye sorsanız hemşireler bile sayamaz. Çünkü o kadar çok kiiiiii

Avatar
Atilla 2016-12-05 18:39:55

Bu güzel makaleyi bizlere sunduğunuz için çok teşekkür ederim. Ödevim konusunda bana yardımcı oldunuz. hemsire.com u iyi ki keşfetmişim.