Başhemşire Nasıl Olunur ve Görevleri Nelerdir?

Kamu Hastanelerinde Başhemşireliğin yerini ''Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü'' alsa da özel sağlık kuruluşlarında halen başhemşirelik kavramı devam etmektedir. Bu yazımızda Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine bağlı hastanelerde ''Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü'' (Başhemşire) nasıl olunur görevleri nelerdir inceleyeceğiz.

30 Ekim 2016 Pazar 18:40
Başhemşire Nasıl Olunur ve Görevleri Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde yer alan Kamu Hastanelerinde başhemşireliğin yerini ''Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü'' aldı. Yardımcı sağlık elemanlarının (hemşire, ebe, diyetisyen, fizyoterapist, sosyal hizmet çalışanı ve diğerleri) tamamı Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü'ne bağlanıp başhemşirelik kavramı ortadan kaldırıldı.
 


SAĞLIK BAKIM HİZMETLERİ MÜDÜRÜ (BAŞHEMŞİRE) NASIL OLUNUR?

 • Lisans eğitimine sahip olma şartı;

Lisans mezunu sağlık çalışanı (hemşire, ebe, diyetisyen vb.) olma şartı aranmaksızın, lisans eğitimi diplomasına sahip olan herkes Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü (başhemşire) olabilir.
 

 • Bayan olma şartı;

663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Türkiye Kamu Hastaneleri Kuruma bağlı Kamu Hastaneleri Genel Sekreterlikleri bünyesinde oluşturulan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğüne atanmak için kanunla belirtilmiş bir cinsiyet şartı bulunmamaktadır.

Genellikle bu görevi lisans hemşirelik mezunu bayanlar yapmaktadır. Ancak birçok hastanede bu görevi erkek hemşilerinde yaptığı görülmekteydi. Ancak hemşirelerden gelen şikayetlerde sağlık bakım hizmetleri müdürünün bayan olması gerektiği vurgulandı. Zira bazı özel durumlarda erkek müdürden gerekli desteğin ve anlayışın olmadığı belirtilmektedir. Konuyla ilgili kamu hastaneleri genel sekreterleri 2014 yılında kendi aralarında yaptıkları toplantıda Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürünün bayanlar arasından seçilmesi konusunda karar verip kurum başkanlığına konuyu iletti. Kurumlarda genel sekreterlerle aynı düşüncede olup bu kuralı uygulamaktadırlar.
 

Bu 2 şartı sağlayan yadımcı sağlık elemanları var olan hastane yönetimin sözleşmesi bitmeden dilekçelerini İl Sağlık Müdürlüklerine elden vermeleri gerekmektedir. Başvuru zamanını kaçırmamak için İSM'yi arayıp son başvuru tarihini net olarak öğrenmelidirler.


SAĞLIK BAKIM HİZMETLERİ MÜDÜRÜNÜN (BAŞHEMŞİRE) GÖREVLERİ NELERDİR?

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürünün; bulunduğu hastane veya sağlık merkezinin çalışma politikaları doğrultusuna bağlı kalarak, mevcut ekipmanları verimli şekilde kullanmakla görevlidir. Bu açıdan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürünün görevlerin ''Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Taşra Teşkilatı Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönergesi Madde 18''de yer aldığı şekilde aynen belirtelim;
 

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Taşra Teşkilatı Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönergesi Madde 18

1- Sağlık bakım hizmetleri; sağlık tesisine başvuran hastaların kabulünden ayrılış işlemleri tamamlanana kadar geçen süre içerisinde, müdavi hekimin teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hususlarındaki direktifleri dikkate alınarak hasta ve çalışan hakları, güvenliği ile memnuniyeti ilkeleri çerçevesinde sunulan hizmetler ile hastanın nakli, sosyal destek sağlanması, hizmete erişiminin kolaylaştırılmasını sağlamaya yönelik sunulan hizmetlerin bütünüdür.


2- Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürünün görev, yetki ve sorumlulukları;

 1. Sağlık bakım hizmetlerinin planlanması, etkin ve verimli hizmet sunulması, kendisine bağlı birimler ve ilgili diğer birimler ile işbirliği ve uyum içerisinde hizmetlerin yürütülmesi, denetlenmesi ve değerlendirilmesini sağlamak.

 2. Hasta bakım hizmetlerinde çalışan personelin görev yerlerini hastane yöneticisinin onayını alarak planlamak.
   
 3. Sağlık bakım hizmetlerinin aksamadan sürdürülebilmesi için her türlü ilaç, tıbbi sarf, malzeme ve cihazların yeterli miktarda ve ihtiyaç duyulduğunda kullanıma hazır olarak bulundurulmasını sağlamak. İlaç ve 7 malzemelerin güvenli şekilde kullanımını, takibini, saklanmasını, korunmasını ve kayıtlarının düzenli bir şekilde tutulmasını sağlamak.
   
 4. Tıbbi işlemler ve bakım hizmetlerinde kullanılan araç, gereçlerin, kullanım öncesi ve sonrası sterilizasyon ve dezenfeksiyonu işlemlerinin yapılmasını ve denetlenmesini yapmak.
   
 5. Kurum politikaları doğrultusunda hasta bakım hizmetlerinde çalışan personelin performans ve verimliliğini değerlendirerek, verimliliği artırmaya yönelik tedbirleri almak.
   
 6. Kurum politikaları doğrultusunda ilgili personelin hizmet içi ve uyum eğitim programlarının takibi, değerlendirmesi, geliştirmesi ve denetlenmesi işlemlerini yürütmek.
   
 7. Sağlık tesisinin tıbbi hizmet alanlarının temizliği, yemek sunum hizmetleri, refakatçi ve ziyaretçi uygulamalarını idari mali hizmetler müdürü ile birlikte planlamak.
   
 8. Sağlık bakım hizmetleri ile ilgili alanlardaki mefruşatın ve demirbaşların kullanıma uygunluğu, temizlik kalitesi, niteliği, iç düzenleme ve uyumunun takibini yapmak.
   
 9. Hastane yöneticisi tarafından verilen diğer görevleri yapmak.

Not: Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüklerinin kaldırılıp İl Sağlık Müdürlüklerine bağlanmasıyla şuana kadar işleyişte yukarıda belirtilen maddelerin dışına çıkılmamıştır. Yeni düzenlemeler geldiği taktirde makalemiz güncellenecektir.
 


İlgili içerik; Hemşirelerin Görevleri ve Çalışma Alanları
 


KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 17.03.2019 16:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
Gerçeklerrrrrr 2017-01-26 22:28:09

Yukarda belirttikleriniz yönetmelikte aranan şartlardan ibaretti. Şimdi olayın reel boyutunu değinelim.

Hükümete yakın olan sendikaya üye olmak.

Sendikacılıkta aktif rol almak.

Siyasi referansınızın diğer adaylardan daha güçlü olması.

Bu üç şartı barındıran adaylar için açılmayacak kapı yoktur. Bu şartları barındırmayan arkadaşlarımız ne yaparlarsa yapsınlar ASLA idareci olamazlar.

Misafir Avatar
Liyakat 2018-06-15 15:50:14 @Gerçeklerrrrrr

Liyakatsızca atama yapanlar evlatlarından bulsunlar yaptığı adaletsizlikler. Şucu bucu değilim işin ehline verilip verilmediğine bakan biriyim

Beğenmedim! (0)
Avatar
Enes Kılınç 2017-06-06 22:08:26

Bayan olma şartına anlam veremedim çok gereksiz bir şart bence. Doğru bulmuyorum.

Avatar
zehra 2017-04-13 13:59:19

Ben başhemşireyim

Avatar
bilgi lütfen 2017-06-05 14:54:47

1 senedir bos olan kadroya basvurmak ıcın ılk kımınle görüşmeliyim

Misafir Avatar
Hemsire.Com 2017-06-05 15:02:48 @bilgi lütfen

İlk olarak hastane yönetimine başvuruda bulunabilirsiniz. Başta referansınız olamak üzere sertifika ve mesleki deneyimleriniz göz önünde bulundurularak
değerlendirilmeye alınabilirsiniz.

Beğenmedim! (1)
Avatar
AHMET ASLAN 2018-01-11 20:42:51

Acemi doktorları il Müdürü yaptılar. Onlarda sağ olsunlar tüm yönetici koltuklarına yakın akraba tanıdıkları labrant, sağlık memuru, gassal, arşiv memuru, Rotgenci, tüm vasıfsız kabiliyetsiz kişileri oturttular. Kul hakkıdır. Helal etmiyoruz.

Avatar
Başhemşire olma şartı 2017-12-19 14:30:42

TABİKİDE BAYAN OLMAK ZORUNDA VE BU İŞİ EBR VEYA HEMŞİREDEN BAŞKASINA VERİLEMEZ. SAĞLIK MEMURU, LABARANT, GİTSİN KENDİ İŞİNİ YAPSIN.

Avatar
ERKEK OLAMAZ 2017-12-19 18:04:13

Günler süren belirsizliğin ardından, neredeyse son güne sıkışan İl Sağlık Müdürlüğü bilmecesi nihayet çözüldüğünde, sıra başkan, başhekim, hastane müdürleri atamalarına gelmişti.

O konudaki ciddi sıkıntı ve rahatsızlıkları ben biliyorum.

Çocuklarının okullarını, evlerini bulundukları yere, göreve göre belirleyen sağlık personeli, diken üstünde atanacağı yeri beklemeye başladı.

Kolay değil tabi.

Kış günü birden görevin değiştirilecek, atanacaksın ve kalkıp başka yere taşınmak zorunda kalacaksın.

Evini taşıyıp eşini, çocuğunu süründürmemek için kendini feda edeceksin.

Ayrıca yeni sistemde kapasite ve sayıyla orantılı olarak bazı hastanelerdeki kimi müdürlükler de kapatılıyor.

O yüzden sağlıkçılarda bu dönem, tam bir bıçak sırtı süreç yaşanıyor.

Ben aslında bu dönemde, çalışanlarının yarısından fazlası kadın olan sağlık sektöründeki, kadın yönetici atamalarını merak ediyorum.

Acaba bu dönemde kadın sağlıkçılar, sayılarıyla orantılı olarak hakettikleri makamlara gelecekler mi?

Bu da çok önemli bir konu.

Örneğin duyduğum kadarıyla Seka Devlet Hastanesi’ne Başhemşirelik görevine erkek ataması olacağı iddiaları var.

Başhemşirelik yeni kanunla Kamu Hastaneleri’nde Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü olarak geçiyor.

Ancak isim değişmiş, görevler hala aynı.

Bu makamlara kadın atanır diye kanunda bir zorunluluk yok ancak teamüllere göre kadınlara pozitif ayrımcılık tanınan makamlardan biri başhemşirelik.

Kadınların bu kadar kalabalık olduğu ancak bir o kadar yok sayıldığı sağlık sektöründe, umarım bu pozitif ayrımcılık devam eder.

Avatar
Ada 2018-05-13 12:18:08

Hemşirelik alımı zor mu şuanki dönemde