Üniversite Hastanelerini Borçtan Kurtaracak Değişiklik

Şu anda üniversite hastanelerinin 4,5 milyara yakın borcu olduğu biliniyor. Bu soruna çözüm getirmek amacıyla  Maliye Bakanlığı üniversite hastanelerinin bütçe açıklarına ilişkin yeni uygulamalar getirmesi gündemde.

09 Kasım 2016 Çarşamba 18:25
Üniversite Hastanelerini Borçtan Kurtaracak Değişiklik

Üniversite hastanelerinde döner sermaye sorunu ve çözümü
Şu anda üniversite hastanelerinin 4,5 milyara yakın borcu olduğu biliniyor. Bu soruna çözüm getirmek amacıyla  Maliye Bakanlığı üniversite hastanelerinin bütçe açıklarına ilişkin yeni uygulamalar getirmesi gündemde. Daha önce bazı üniversitelerde yapılmış olan yeni düzenlemelere rağmen olumlu sonuç alınamayınca, yeni uygulamalar gündeme alındı.

Bununla birlikte yapılan bir araştırmaya göre üniversite hastanelerinde döner sermaye dağılımında ciddi haksızlıklar yapılmaktadır.

Bakanlık bu sorunlara global bütçelendirme ile çözüm getirmektedir. Bütçenin fatura  değil de giderler esas alınarak değerlendirilecek olması yeni bir gelişme. Global Bütçe ile sağlık giderlerinin kontrolü amaçlanıyor.  Üniversite hastanelerinin de diğer kamu hastaneleri gibi düzenlenmesi gerektiği düşüncesi hakim görünüyor.Üniversite hastanelerine ilişkin toplantı

Satın alımları durma noktasına geldiği ve işletimlerinde güçlük çekildiği tespit edilen üniversiteler ile ilgili paket EKK toplantısında görüşüldü.   Ekonomi Koordinasyonu Kurulu Toplantısına Sağlık, Kalkınma ve Maliye Bakanlıkları Müsteşarları ve YÖK katıldı.
 


Döner sermayeye ilişkin çalışmalar

Eğitime yönelik etkinliklerin ve bezer bir takım giderlerin döner sermaye yerine genel bütçeden ödenmesi üzerinde çalışılıyor. Bu konuda Maliye Bakanlığı ve YÖK ile işbirliği yapılıyor. Kamu Hastaneleri Kurumu benzeri bir oluşumun YÖK kapsamına dahil edilmesi bu konuda yapılan çalışmalardan biri.
 


Uygulamalardan bazıları

Uygulamaya yönelik olarak 25 maddelik bir paket hazırlandı. Hazırlanan paketten bir kaç örnek;

 • Sadece diğer hastanelerde tedavisi mümkün olmayan hastaların üçüncü basamak hastanelere gönderilmesi şartı getirilecek. Böylece üniversitelerdeki yoğunluk bir ölçüde azaltılmış olacak. Bu kısmi sevk zinciri uygulamasının önümüzdeki sene gündeme gelmesi bekleniyor.
   
 • Döner sermayeden faydalanan ama herhangi bir katkıda bulunmayan çalışanların durumu gözden geçirilecek, katkı sağladıkları sürece sermayeden pay almaları sağlanacak.
   
 • İdari çalışanlar kapsam dışında bırakılma suretiyle, bazı tıp bölümü öğretim görevlilerinin faturalandırılması özel bütçe üzerinden gerçekleştirilecek.
   
 • Yapılan belirli operasyonlar Sağlık uygulama Tebliği kapsamındaki belirli ödemelere dahil edilecek. Nitelikli tıbbi işlemler için SGKdan daha yüksek ödemeler alınabilecek.
   
 • Üniversite hastanelerinde Yeni sisteme göre bütçe, belirlenirken faturalar değil, giderler dikkate alınacak. Üniversitelerde öğrenim gören öğrenim gören tıp fakültesi öğrencilerinin maliyeti, eğitimler, cihazlar, sağlık sistemi gibi uygulamalar gider kategorisine dahil edilecek.


KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 17.03.2019 21:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
Muzaffer Akgüner 2016-11-09 19:30:19

sgk yakında batar battigiyla kalmaz ülkeyide batırır. Devlet bir kurumu diher kurumunu soyuyor bu nasıl iş anlamadım gitti. sgk da devletin sağlık bakanlığına bağlı hastenelerde devletin. Sgkdan daha fazla ödenek almak için hastanelerin acil servisi checkup merkezi gibi çalışmaya başladı. Hasta gözüm ağrıyor diyor doktor ekg istiyor? Ya doktorlar birsey bilmiyor (!) yada bizim bilmedigimizi sandıkları baska birsey var. Sırf sgkdan fazla ödenek almak için hastalara gereksiz tedavi ve tetkikler yapılıyor. Hastalarda bundan çok memnun. Bundan 30 yıl sonra diyaliz hastaları çoğalmaya başlayınca kimse suçlu aramasın.

Misafir Avatar
Ali 2016-11-09 20:19:23 @Muzaffer Akgüner

Cok yerinde bir tespit devlein bir kurumu diger kurumunu soyuyor

Beğenmedim! (0)
Avatar
İshak Çınar 2016-11-09 20:00:47

Muzaffer arkadaşım , Doktorlarda kendilerini güvence altına almak istiyorlar , hasta acile geldikten sonra dava vs açılsa doktor sıkıntı yaşamamak için binde 1 ihtimal dahilinde olacak birşey için bile çok gerekmeyen tetkikler isteyebiliyor . Kimsenin kimseye güveni yok, adam Doktor işte gerekli görse ister ama yok . Sonradan sıkıntı yaşamamak için herşey. Akabinde Performansa dayalı ülkenin özkaynaklarının yokolması . Saygılar ...

Avatar
İshak Çınar 2016-11-09 20:01:16

Muzaffer arkadaşım , Doktorlarda kendilerini güvence altına almak istiyorlar , hasta acile geldikten sonra dava vs açılsa doktor sıkıntı yaşamamak için binde 1 ihtimal dahilinde olacak birşey için bile çok gerekmeyen tetkikler isteyebiliyor . Kimsenin kimseye güveni yok, adam Doktor işte gerekli görse ister ama yok . Sonradan sıkıntı yaşamamak için herşey. Akabinde Performansa dayalı ülkenin özkaynaklarının yokolması . Saygılar ...

Avatar
bir adam 2016-11-09 21:01:39

bu hastaneler nasıl batıyor. nasil bu kadar borcu oluyor? Kapatın gitsin o zaman.