Sağlıkta Sarfiyatın Önlenmesi

Türkiye’de sağlık harcamaları oldukça önemli harcamalara sebebiyet vermektedir. Yapılan çalışmalar ile artık Türkiye’de sağlık masrafları azaltılacaktır.

15 Kasım 2016 Salı 13:29
Sağlıkta Sarfiyatın Önlenmesi

Sağlıklı yaşamak isteyen bireylerin sayısı tüm dünyada olduğu gibi yurdumuzda da fazlalaşmaktadır. Serbest Piyasa Ekonomisinin uygulandığı ülkemizde sağlıklı yaşamak adına bazı çalışmalar yapılmaktadır; fakat Türkiye’de sağlık harcamaları oldukça önemli harcamalara sebebiyet vermektedir. Yapılan çalışmalar ile artık Türkiye’de sağlık masrafları azaltılacaktır.
 


Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın konuşmaları yeni dönem sağlık masrafları konusunda bize yol göstermektedir, aydınlatıcı olmaktadır. Bu hususta 5 farklı başlık ele alınmaktadır.

 • Tedaviye para harcamak yerine korunmayı ön plana çıkarmak! Hastalıklar meydana geldikten sonra bunların tedavilerinin yapılması için harcamalar yapmak yerine, hastalığın meydana gelmesini engellemek. Korunma yollarını araştırarak sağlık masraflarını azaltmak tedavi için sarfiyatı önlemek.
   
 • Yeni eylem planı 5 yıllık! ​2017 yılından başlanmak üzere 2021 yılına kadar olacak şekilde 5 yıllık plan hazırlanmış bulunmaktadır. Bu plan 2017 yılının ilk 3 ayında halka arz edilecektir.
   
 • Vatandaş sağlık konusunda artık rahatlayacak! Bu husustaki en önemli gelişme özel hastanelerin fark ücretlerinin azaltılması ya da ortadan kaldırılmasıdır. Özel hastanelerde acil durumlar ve yoğun bakımdaki tedaviler için ek ücret alınmaması devlet tarafından denetlenecek ve bu durumun sıkı takipçisi olunacaktır. Kanser vakaları ve benzer hastalıklarda, özel hastanelerin fark almasının önüne geçilecektir.
   
 • Sağlıklı yaşam merkezleri önem teşkil edecek! Bu tip merkezler kurulup hareket etmeyen toplumumuzun, hareketsizliğin etkisiyle ortaya çıkan hipertansiyon, kolesterol, diyabet gibi hastalıklardan korunması sağlanacaktır. Yine bu tip hastalıklardan korunma adına diyetisyenler ile sağlıklı bir yaşam ön plana alınacaktır. Kişilerin beslenmeleri düzeltilmeye çalışılacaktır. Sigara, alkol, uyuşturucu madde gibi alışkanlık yapan ürünlerin kullanımının önüne geçmek adına psikososyal destek hizmetleri yine bu merkezlerde yer alacaktır. Takipleri yapılacaktır.
   
 • Son olarak sigaralar artık görünmeyecek! 15 yaşın altına kadar inen sigara kullanımının engellenmesi adına mevzuata maddeler eklenecektir. Düz paket uygulaması denilen uygulama ile artık her sigara paketi tek tip olup isimleri görünmeyecek ve müşterinin göremeyeceği şekilde alt dolaplarda saklanacaktır.


Alınan tüm bu tedbirler ile sağlık masraflarının azaltılıp vatandaşımızın daha sağlıklı yaşaması sağlanmaya çalışılacaktır. İnsanlarımızın hayat standartları yükseltilecek, sağlık masraflarındaki sarfiyatın önüne geçilerek ülke ekonomisi daha da iyiye gidecektir.
 


KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 20.03.2019 22:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.