Sağlık Bakanlığı ''Dextrometorfan'' Adlı Şurupla İlgili Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanlığı, bir haber sitesinde yayınlanan "Sağlık Bakanlığı, Çok Acil Koduyla Harekete Geçti” "Dextrometorfan" isimli öksürük şuruplarıyla ilgili, eski bir haberin yenilendiğini açıkladı.

09 Kasım 2016 Çarşamba 12:33
Sağlık Bakanlığı ''Dextrometorfan'' Adlı Şurupla İlgili Açıklama Yaptı

Bakanlık iddiaları yalanladı

Bakanlık böyle bir çalışmanın mevcut olmadığını birkaç yıl arayla aynı konunun gündeme getirilerek haber yapılmaya çalışıldığını ve iddiaların asılsız olduğunu, bahsi geçen konuyla alakalı herhangi bir durum yaşanmadığını belirten bir açıklama yaptı. Açıklamanın detaylarında haberde adı geçen ve alarm durumuna sebep olduğu öne sürülen ilaçların Türkiye'de olmadığı gibi, KKTC'ye de ithalinin gerçekleşmediği vurgulandı. Bahse konu maddenin, Hindistan menşei Konduskar Laboratories Private Ltd. adlı bir firmaya ait olduğu, Hindistan kaynaklı dextrometorfan etken maddesi içeren ilaçların Türkiye'de de, KKTC'de de bulunmadığı belirtildi.Bakanlığın söylediği ve tekrar tekrar gündeme getirilen haberin geçmişi;
2013 yılında (şuan gündemde olduğu gibi) gerçekten acil koduyla Sağlık Bakanlığı harekete geçmiş ve Türk Eczacılar Birliği, İlaç Endüstri İşverenler Sendikası, Türkiye İlaç Sanayicileri Derneği, sağlık ve ilgili ilaç firmalarına ’Çok acele’ koduyla resmi yazı göndermiştir. Sağlık bakanlığını çok acele koduyla harekete geçiren konuysa Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) resmi web sitesinde ’Dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olduğu düşünülen ölümlerle ve ciddi advers etkilerle sonuçlanan olayların görüldüğü yapılan araştırmaların sonucunda buna ’Levometorfan ile kontamine içeren öksürük şuruplarının kullanımının sebep olduğunun düşünülmesiydi ve bu etken maddenin Hindistan üretildiği belirtilmişti.
 


Bakanlık açıklama yaptı

Bakanlık; ”Adı geçen üretim yerinden ülkemize Dekstrometorfan adlı etken maddenin ithal edilip- edilmediğinin bildirilerek, ediliyor ise ithalatının durdurulması gerektiği, adı geçen üretim yerinden ithal edilen söz konusu etken madde kullanılarak üretilen ürün olup - olmadığının ve adı geçen üretim yerinde üretilmiş dekstrometorfan adlı etken maddenin yer alan yerli ya da ithal tüm müstahzarlarının ithalatının/üretiminin durdurularak, stoklarda bulunanlarının ülkemiz piyasasına verilmemesi ve piyasada mevcut tüm partilerinin, ilgili mevzuat doğrultusunda geri çekilmesi gerekmektedir." Şeklinde bir açıklama yapmış ardından da acele koduyla incelemeler yaptırmıştı.

Yapılan araştırmalar sonucunda bakanlık tarafından “Yapılan inceleme sonucu ülkemizde kullanılan öksürük şuruplarında "Dextrometorfan" adlı etken maddenin Hindistan kaynaklı hammadde olmadığı anlaşılmıştır. Konu tarafımızca önemle takip edilmektedir. Ülkemizde bahse konu sebepten dolayı piyasadan geri çekilen öksürük şurubu bulunmamaktadır" şeklinde yazılı bir açıklama yapılarak ülkenin alarm durumunu normal seviyelere çekmişti.
 


KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 17.03.2019 21:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.