Lisans Hemşireler Platformundan atamalar öncesi kamuoyu açıklaması

KPSS/2019-5 atama kitapçığının yayınlanması beklendiği bugünlerde Lisans Hemşireler Platformundan lisans hemşireliğinin önemini vurgulayan bir açıklama yapıldı.

13 Ekim 2019 Pazar 17:38
Lisans Hemşireler Platformundan atamalar öncesi kamuoyu açıklaması

Lisans Hemşireler Platformundan yapılan açıklama;

Köklü bir meslek grubu olarak anılan hemşirelik, son yıllarda zorlu bir sınavdan geçmektedir.İlk olarak 1955 yılında Ege Üniversitesi hemşirelik yüksekokulundan itibaren imkanlar dahilinde hızla açılan hemşirelik yüksekokul/fakülteleri 2019 itibareriyle 138 civarı üniversitede bulunmaktadır.

Geçmiş yılların sosyo-ekonomik grafiklerine baktığımızda üniversiteye ulaşım imkanları ölçüsünde az bir sayıdan bahsetmek mümkünken, 2019 yılında bu sayı ciddi artış göstermiştir.

Sağlık bakanlığı ve özel kurumlar bu süre zarfında lise istihdamıyla açığı büyük ölçüde kapatsalarda, 2017 yılı itibariyle faliyet göstermeyen sağlık meslek liselerinden hâlâ büyük sayıda istihdam söz konusudur.Bu durum lisans eğitimi görmüş kişileri küstürme boyutuna ulaşmıştır.
 


Lise eğitimi ile lisans eğitimi aynı değildir. Farkları sıralamak gerekirse,

Eğitim

Lise düzeyindeki müfredat lisans düzeyindeki eğitimin introsu niteliğinde olup bir çok dersten mahrum bir eğitim sunar.Lisans eğitiminde akademisyen pozisyonu için alanında yüksek lisans / doktora yapma şartı aranırken sağlık meslek lisesinde böyle durum gözlenmektedir. ve bu öğrenci gruplarını eğitim anlamında aynı olmadığını gösterir.


Yaş

16 yaşında adölesan (10-18 yaş) sayılan lise stajeri, mesleğin sorumluluklarından hariç ölüm gibi olguların gözlerinin önünde gerçekleşmesini az zararla atlatamamaktır. Lisans stajeri 18 ve yukarısı yaş gruplarında olup yasalar gereği yetişkin statüsündedir. Olaylara bakış açısı adölesan yaş grubundan çok farklıdır.
 


Oto karar

14 yaşında lise öğrenci adayı bir çok konuda ailesinin yönlendirmesine ihtiyaç / zorunluluk duyduğu gibi eğitim anlamında da ciddi yönlendirmeler mevcuttur. Yapılan anketlerde bir çok sağlık meslek öğrencisinin kendi isteğiyle yazmadığı gözlemlenmiştir. Lisans öğrenci adayı ise çevrenin görüşleri / kendi isteği arasında harmanlanmış bir karar sonucu hemşirelik bölümüne kayıt yaptırmaktadır.
 


Diğer ülkeler

Şu anda hiç bir ülkede lise düzeyi hemşirelik yoktur.
 


Tatmin

Şu anda bir çok sağlık meslek mezunu üniversite anlamında tatmin ihtiyacını dindirmek için hemşirelik dışı sağlık bölümlerinde okumaktadır.Ve bu hemşirelik görevinde bir yarar sağlamaktadır.

Bir çok sağlık meslek mezunu olup lisans hemşirelik okuyan meslektaşlarımız bunu defalarca belirtmiştir

“Bu tarz bir ikilem ancak lise mezunlarını lisansa teşvik ederek ortadan kaldırılabilir.”


KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 23.02.2020 16:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
Hilal 2019-10-13 18:38:59

Emeği geçen herkesin ellerine sağlık... Çok güzel noktalara deginilmiş

Avatar
Aziz 2019-10-15 10:22:24

2019'un 2. alım tarihini biliyorsanız lütfen söyleyin yorulduk beklemekten

Avatar
Sabriye Türkcan 2019-10-15 10:47:57

Cumhuriyet döneminde uygulanan bu sistemde lise mezunlari öğretmen hemşire polis olmuşlardi. Diğer mesleklere lisans eğitimi uzun yıllar önce zorunluluk oldu. Malesef alanı insan sağlığı hayatı olan bir meslekte çok yeni bu uygulanmaya başlandi. Biz lisans mezunu hemşireler sesimizi duyurmadikça hemşirelik mesleği ile dalga geçilmeye devam ediyor. Lisans mezunu hemşireler işsizlikten evde oturmaktan psikolojileri bozulurken onun hakkı olan kadrolara lise mezunu ergen gençler ataniyor. Üniversite okumak daha iyi bir eğitim almak için hem ailesi hem kendisi maadi manevi bin bir zorluğa katlanan lisans mezunu hemşireler kyk kredi borcu gibi ağır bir külfetle mezun olduklari alanda liseli hemşire istihdami yüzünden işsiz ve borçlu beklemek zorunda kalıyor. Dünyanin yapay zekayi konuştuğu bu çağda hala eğitim seviyesi lise olan hemşirelerin Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede işe alınması ülkemizin her alanda itibari ve kalitesini zedelemektedir

Avatar
Meryem 2019-10-16 10:51:20

Twitterda görüyorum lise hemşireler gündem oluşturuyor. Lisans hemşireleri hedef alıyor hedef alacakları kişi lise hemşireler değil sağlık bakanlığıdır. Sağlık bakanlığının yanlış politikalarıdır. Neden Sağlık meslek mezunları universiteye tesvik edilmiyor? Sizi alırız işe diye ikilem çıkarılıyor. Lise hemşirelik diye bir kavram modern türkiyede asla olamaz.

Avatar
Ortaöğretim Mezunu Hemşire 2019-11-18 16:41:39

Devamı;
Yaşın problem oluşturduğu düşüncesi şuan tesbit edilmiş olsada verilen emeğin alınması için geç kalınmıştır. Lise mezunu hemşireler lise düzeyi de olsa 4 yıllık hemşirelik okumuş, tüm hayatını bu meslek üzerine kurmuştur. Para kazanmaya ve hayatlarını idam ettirmeye hakları vardır. Lisans hemşireleri taktir ediyor, destekliyoruz. Ama lise mezunu hemşirelerin emeğinin küçümsenmesi, meslek dışı sayılmaları onlara yapılan bir haksızlıktır. Unutmayın ki mesleğini severek yapan ve yapmak isteyen lise mezunu çok hemşire bulunmaktadır. Bu platformda işini severek yapan ve yapmak isteyen lise mezunu hemşirelere mikrofon uzatılmasını tavsiye ediyorum. Tekrar söylemek isterim bu bir gündem oluşturma değil, lise mezunu hemşirelerin hakkını aramasıdır. Her zaman sizinle aynı hayat şartların da yaşamayan insanların ve bu işe çok ihtiyacı olan insanların varlığını hatırlatmak isterim. Emek veren herkesin emeğinin karşılığını bulması duası ile...

Avatar
Banu 2019-10-15 14:46:07

Benim görüşüm lise mezunu hemşire alınmayacak lisede temel eğitim vererek üniversite mezunu yapacaksın öyle alacaksın kadroya ÖSYM ayrı bir sınav yapıp kadroya alacak yoksa bu zulmü daha çok görürsünüz

Avatar
Ortaöğretim Mezunu Hemşire 2019-11-18 16:05:06

Yorumları ve bu yazıyı okuduğumda çok üzüldüm. Şunu söylemek isterim ki lise mezunu hemşireler sizler gibi sınavlara girip güzel bir puan alarak bu okullara yerleştiler. Hemşireliği isteyerek seçen, maddi imkansızlıklara rağmen evinden uzakta okuyan birden çok hemşire bulunmaktadır. Okulun sırasını, kitabını, laboratuvar malzemeleri, meslek için gerekli maketleri para toplayarak emek vererek aldılar. Canla başla çalıştılar gönül verdiler. Yaz dönemi de dahil stajda aktif olarak rol aldılar. Okula başlamadan önce onlara bir söz verildi. Mezun olunca devlette ve özelde hemşire olarak çalışabilirsiniz dendi. Peki şimdi onlar haklarını aramaya kalktıklarında onlara haksızlık olmuyor mu? Sadece size mi haksızlık oluyor. Sizler üniversite okudunuz tebrik ediyoruz. Destekliyoruz. Zaten bir tutulmuyorsunuz. Maaş ve derece farkı hakkı, Atanma sayınız lise mezunlarının üstünde olması, özelde öncelik hakkı, sağlık liselerinde öğretmen, üniverstelerde akedemisyen olma hakkı bunlar size sunuluyor.