Genel Sağlık Sigortasında Af Devam Ediyor

Hiç gelir testi yaptırmamış kişiler formlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın web adresinden veya kurumlara bizzat müracaat ederek temin ederek 2 Ocak 2017'ye kadar başvuruda bulunabilirler.

07 Aralık 2016 Çarşamba 17:48
Genel Sağlık Sigortasında Af Devam Ediyor

1/1/2012 tarihinden itibaren, T.C vatandaşı olan herkese zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması getirilmiştir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşları zorunlu olarak; yabancı uyruklu olup Türkiye’de yaşayanlar ise talebe bağlı olarak bu hizmetten yararlanmaktadır. Bu sistem ile birlikte herhangi bir sosyal güvencesi olmayan bireylerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi sağlanmıştır.Genel sağlık sigortası uygulamasının getirilmesi ile beraber prim borcu olanlar, gelir testi yaptırmayanlar kendilerini borç ile karşı karşıya bulmuşlardır. Torba yasalar ile çıkan aflar sayesinde birikmiş borçlar tahsil edilmeye başlanmıştır. Ancak yaklaşık 6 milyon kişinin borçlu durumda olması sebebiyle geri ödemelerin uzun olması kaçınılmaz bir gerçektir. Hiç gelir testi yaptırmamış kişiler formlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın web adresinden veya kurumlara bizzat müracaat ederek temin ederek 2 Ocak 2017'ye kadar başvuruda bulunabilecekler.

Gelir testi yapılırken, genel sağlık sigortalısı ile aynı hanede yaşayan eş, evli olmayan çocuklar ile ana ve babanın gelirleri, harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak belirlenen ailenin aylık geliri, hanede yaşayan aile bireyi sayısına bölünerek aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilmektedir. Bu başvuru sonucunda yapılan değerlendirmelere göre kişinin genel sağlık sigortası primi ödeyip ödemeyeceği; eğer ödeyecek ise aylık prim tutarı belirlenecektir. Gelir testi sonucunda aynı hanede yaşayanların kişi başına gelirleri brüt asgari ücretin üçte birinin altındaysa bu kişinin genel sağlık sigortası primi devlet tarafından karşılanacaktır.Gelir testini yaptırmış borçlu durumda olan kişiler ise 1 Şubat 2017 tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekmektedir. Bu tarihe kadar başvurusunu gerçekliştirmiş olanlara ödeme kolaylığı sağlanacak ve gecikme cezaları alınmayacaktır.  25 yaşından küçük olup prim affından yararlanacak kişilerin borçları tamamen silinecektir. Genel Sağlık Sigortası prim borcu olup da aftan yararlanamayanlar Sağlık Bakanlığı ile devlet üniversitelerine ait hastanelerden yararlanamayacak. Sosyal güvencesi olmayanlar ya da genel sağlık sigortasından yararlanma hakkı sona eren kişiler, gelir testi yapılmaması yönündeki yazılı beyanı ile kuruma başvurması halinde, asgari ücretin iki katı üzerinden % 12 oranında hesaplanacak tutarda genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerdir. 


KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 13.04.2019 18:25
Anahtar Kelimeler:
SGKSağlık Sigortası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
aynur 2016-12-08 07:44:30

Ne zamandir af bekliyordum iyiki af geldi. Magdur olacaktim değilse