FETÖ'den İhraç Edilen Kamu Personellerinin Sağlık Giderleri Nasıl Düzenlenecek?

Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) açığa alınan kamu personeli sayısı da 56 bin 575 olarak açıklandı. Şimdi akıllara gelen ilk soru görevden alınan kamu personelinin sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılanıp karşılanmayacağı.

04 Kasım 2016 Cuma 15:55
FETÖ'den İhraç Edilen Kamu Personellerinin Sağlık Giderleri Nasıl Düzenlenecek?

15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’le birlikte 70 binden fazla kamu çalışanı ihraç edildi. Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) açığa alınan kamu personeli sayısı da 56 bin 575 olarak açıklandı. Şimdi akıllara gelen ilk soru görevden alınan kamu personelinin sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılanıp karşılanmayacağı.
 


İlk 100 gün boyunca sağlık giderleri devlet tarafından karşılanacak!

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında çıkarılan KHK’larla ihraç edilen kamu personelinin sağlık giderleri 5510 sayılı kanunun ilgili maddesi gereğince ilk 100 gün içinde GSS kapsamında karşılanacak. Söz konusu personelin sağlık giderlerinin devlet tarafından GSS kapsamında karşılanması ilaveten başvuru yapmalarına gerek yok. Ayrıca 5510 sayılı kanunun 50. maddesinde yer alan;

“İsteğe bağlı sigorta; kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tâbi olmalarını sağlayan sigortadır” ifadesine göre bu kişiler isteğe bağlı sigortalı da olabilirler. Bu durumda ihraç edilen kamu personeli isteğe bağlı sigortalılığın alt limiti olan aylık 500 TL primi ödeyerek hem sağlık hizmetlerinden yararlanabilir hem de bu sigorta sayesinde emekli olabilirler.
 


Sağlık giderlerinin karşılanması ihraç edilenin eşinin çalışıp çalışmamasına göre şekilleniyor!

100 gün dolduktan sonra ortaya çıkabilecek iki durum var. İlk olarak ihraç edilen kamu personelinin eşi çalışıyorsa eşi üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Bunun için çalışan eşin durumu çalıştığı kuruma bildirmesi gerekmektedir. Ayrıca bu durumda eşi ihraç edilmiş olan personel eş yardımından da faydalanabilir.

İkinci olasılık ise ihraç edilen kişinin eşinin de çalışmaması durumudur. Bu durumda ihraç edilen personelin gelir testi yaptırması gerekir. Bu test sonucunda ortaya çıkan GSS primi ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. İhraç edilen kamu personelinin çocuklarının sağlık giderleri lise öğrencileri için 20 yaşına, üniversite eğitimi alanlar için ise 25 yaşına kadar devlet tarafından karşılanıyor. Bunun için ekstra bir işlem yapılmasına gerek yoktur.
 


KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 17.03.2019 19:57
Anahtar Kelimeler:
FETÖKamu Personeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.