Covid-19 Pandemisinde sağlık çalışanları unutulmamalıdır!

Sağlık Personel Sendikası Genel Başkan Vekili Ahmet Yusuf ÇAM ‘’Covid-19 pandemisi’’ hakkında bir mesaj yayınladı. Çam, dünyanın gündemindeki covid-19 pandemisine karşı ülkemizde alınacak tedbirlerin dikkatli alınması sadece bir kesim değil herkesim düşünülerek hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

17 Mart 2020 Salı 17:52
Covid-19 Pandemisinde sağlık çalışanları unutulmamalıdır!

Sağlık Personel Sendikası Genel Başkan Vekili Ahmet Yusuf ÇAM'ın açıklamaları şu şekilde devam etmiştir. Özellikle Üniversite hastaneleri olmak üzere tüm hastanelerde ciddi personel eksikliği bulunmaktadır. Ekonomik olarak sıkıntılı olan üniversitelerde yemekler az ve yetersiz verilmekte olup sağlık çalışanlarının çoğu kurum dışından yemek tedarik etmektedir.

Korona virüsünün daha çok bağışıklığı zayıf olan insanlara zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Sağlık çalışanları ise vardiya usulü çalışmaları ve düzensiz beslenmeleri sebebi ile en önemli risk gruplarıdır.

Sağlık Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu’ nun yayınladığı duyurularda Gebe ve emziren annelerin ve diğer risk gruplarının idari izinli sayılması kararı alınmıştır.

Sağlık çalışanlarının çoğunluğu bayanlardan oluşması sebebi ile izinli olacak birey sayısı da oldukça fazladır. Bu önlem yerinde bir önlemdir ancak ne yazık ki yetersizdir. Hastanelerdeki personel eksikliği de göz önünde bulundurularak daha kapsamlı bir karar alınmalıdır.

Hastanelerde görev yapan çalışanlar 24 saat, 16 saat ve 12 saat gibi kesintisiz uzun süreli nöbetler ile çalışmaktadırlar. Personel eksikliği olan kurumlarda 3 hemşirenin yapması gereken iş 1 hemşireye yaptırılmaktadır. Gece – Gündüz vardiya sistemi ile birlikte bir gece bir gündüz çalışan sağlıkçıların maalesef uyku düzenleri dahi yoktur. Özellikle riskli birimlerde görev yapan sağlık çalışanlarının gece 1 saat dahi kesintisiz dinlenme hakkı olmadığı gibi çalışanlar dur durak bilmeden özveriyle çalıştırılmaktadırlar.

Bu sebeple sağlık kurumlarında alınacak önlemlerin sadece gebe ve emziren anneleri değil tüm sağlıkçıları kapsaması gerekmektedir. Bu ise ancak gereksiz hasta yatışı ve acil olmayan ameliyatların ertelenmesi ile mümkün olacaktır. Bunun ile birlikte sağlık kurumlarında dağıtılan yemekler desteklenmeli ve çalışanların bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Sağlık kurumları bu konuda bilgilendirilmeli talimatlara uymayan kurumlara yaptırım yapılabilmesi için hızlı şikayet hattı kurulmalıdır. Ancak bu şekilde yapılan kapsamlı bir çalışma ile birlikte toplumun her kesimi mutlu olacak sağlıkçılarda öz verili ve heyecanlı bir şekilde çalışacaklardır.

KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 17.03.2020 18:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen üye'ye aittir. Hemsire.Com yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.