Florence Nightingale

Florence Nightingale

Doğum

12 Mayıs 1820
Floransa, Toskana Büyük Dükalığı

Ölüm

13 Ağustos 1910 (90 yaşında)
Park Lane, Londra, İngiltere, Birleşik Krallık

Çalıştığı yerler

Selimiye Kışlası, Üsküdar

Aldığı ödüller

Royal Red Cross (1883)
Liyakat Nişanı (1907)

  İmza     


Florence Nightingale (12 Mayıs 1820 - 13 Ağustos 1910), İngiliz sosyal reformcu, istatistikçi ve hemşire. Modern hemşireliğin kurucusudur. Kırım Savaşı sırasında eğitim alan hemşirelerin yöneticisi olarak öne çıkmış, savaşta yaralanan askerlerin tedavi ve bakımlarını yapmıştır. Hemşireliğe son derece olumlu bir itibar kazandırmış ve Viktorya kültüründe bir ikon olmuştur. Özellikle gece gündüz demeden yaralı askerlere baktığı için kendisine "Lambalı Kadın" denmiştir.

Son günlerde bazı yorumcular Nightingale'in Kırım Savaşı'ndaki başarılarının medya tarafından abartıldığını, halkın bir kahramana olan ihtiyacının karşılandığını iddia etmiştir. Bununla birlikte, eleştirmenler Nightingale'in başarılarının profesyonelleştirici hemşirelik rollerini belirleyici nitelikte olduğunu kabul etmiştir.

1860 yılında Nightingale, Londra'da St Thomas' Hospital'da kendi hemşirelik okulunun kurulmasıyla profesyonel hemşirelik vakfının temellerini atmıştır. Dünyada ilk modern sivil hemşire okulu olmuştur ve şu anda King's College London'ın parçasıdır. Yeni hemşireler tarafından alınan Nightingale Andı ile adı onurlandırılmıştır. Doğum günü her yıl "Uluslararası Hemşireleri Günü" olarak kutlanmaktadır.

Sosyal reformları İngiliz toplumunun tüm kesimlerine yönelik sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, Hindistan'daki açlık yardımını savunmak, kadınlara aşırı sert olarak gördüğü fuhuş yasalarını ortadan kaldırma ve kadınların iş gücüne katılımını kabul ettirme şekillerini genişletme çalışmaları olmuştur.

Nightingale çok yönlü bir yazardır. Yaşamı boyunca yayınlanan eserlerinin çoğu yayılan tıbbi bilgilerle ilgili olmuştur. Yazınsal becerileri kötü olanlar tarafından kolayca anlaşılabilecek basit İngilizce ile yazılmıştır. Ayrıca istatistiksel verilerin grafiksel sunumunu halka sevdirmeye yardımcı olmuştur. Din ve mistisizm üzerine yoğunlaşmış çalışmaları sadece ölümünden sonra yayımlanmıştır.

1907'de Londra'daki Kızılhaç Toplulukları Sekizinci Uluslararası Konferansı'nda, toplanan delegeler, hemşirelik alanındaki seçkinlere verilecek bir Uluslararası Uluslararası "Florence Nightingale Madalyası" hazırlamaya karar verdiler. Daha sonra, Florence Nightingale Madalyası 1912'de Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından kuruldu. Bir hemşirelere verilen en yüksek uluslararası ödüldür, hemşirelere veya hemşire yardımcılara "yaralılara, hasta veya özürlülere olağanüstü cesaret veya bir çatışma ve felaketin sivil kurbanlarına olan yardımlar"a göre verilir.

Florence Nightingale Sözleri

Kaynağı Belli Olan Sözleri;

 
 • Korkunun ruhu altında ne kadar az şey yapılabilir.
  • The Book of Positive Quotations (2007), John Cook, s. 479
    
 • Gizemciliğin doğru gelişimi için Muhammedizme, Budizme, Doğuya, Sufilere ve Fakirlere, Panteizme başvurabilirsiniz.
  • 2 Mart 1853 tarihli mektubundan, Suggestions for Thought: Selections and Commentaries (1994), düzenleme Michael D. Calabria ve Janet A. RacRae, s. xiii
    
 • İlerleyen bir dünyada iki çeşit insan bulunması gerekir ki bunlar; orada bulunan en iyiyi benimseyen ve bundan hoşlanan ile daha iyiyi dileyen ve onu yaratmayı deneyenlerdir.
  • Cassandra, 1860
    
 • Bırakın her bir kişi kendi deneyimlediğinden çıkardığı gerçekliği açıklasın.
  • Bayan Mohl’a mektubundan, 13 Aralık 1861
    
Kaynağı Belli Olmayan Sözleri;
 
 • Tanrının en değerli armağanı olan hayat, çok defa hemşirenin ellerine terk edilmiştir.
   
 • Eğer gözlem yapamıyorsanız, hemşire olmaktan vazgeçin.
   
 • Ben hastabakıcı olmak istiyorum, kimsesi olmayan insanların kimsesi olmak istiyorum.
   
 • Gizemcilik: Görülmeyenin üzerinde hayat sürmek, kendi varlıklarımızı duyunun içinden alıp Tanrı’yla birlikteliğe çekilmek — Tanrısal doğaya katılmaya gayret etmek; kutsallık, budur. Kendilerimize doğrunun ne olduğunu ya da Tanrı'nın isteminin ne olduğunu sorduğumuzda (aynı sorudur bunlar), bunun ardından O’nun ışığında yaşadığımızı söyleyebiliriz.
   
 • Dini cemiyet falan kurmak istemiyorum, aksine iyi para ödenen bir meslek dalı kurmak istiyorum. Ahlaken, ruhen, bedensel olarak hemşirelik mesleği için gerekli koşullara sahip, hangi sınıf ve mezhepten olursa olsun her kadına en iyi eğitimi vermek ilkem olmuştur daima... Hastalara yardım etmek isteyen kişi duygusal bir hayalperest değil, aksine zor işleri seven, sadık biri olmalıdır.

KAYAK: tr.wikipedia.org
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Yorumlardan Hemsire.Com sorumlu tutulamaz.
Avatar
Ek bilgi 1 yıl önce

fizik bölümü mezunudur!

fizik konusunda çalışmalar yapmak istemiştir ama kendisine kadınların uğursuzluk getirdiği gerekçesiyle izin verilmemiştir o da kendini hemşireliğe adamıştır.

Avatar
Aslııııı 1 yıl önce

bu lambalı kadın biraz üşütüktü, nereye giderse gitsin yanında götürdüğü evcil baykuşu vardı.

Avatar
Biricik Hemşireee 1 yıl önce

Florence Nightingale, pencere kenarındaki bebeklerin yenidoğan sarılığını daha çabuk atlattığını farkederek bir nevi fototerapinin mucidi olmuştur. KENDİSİNİ SAYI ve SEVGİ ile anıyoruz. Ruhu şad olsun.