09 Aralık 2016 Cuma 14:27
2085 Okunma
Yoğun Bakım Hemşireliği Nedir? Görevleri Nelerdir?

Hemşirelik mesleği üstün yetenekler ve güçlü karakteristik özellikler isteyen bir meslek grubuna girmektedir. Bu mesleği seçecek kişilerin bunları göz önüne alarak, mesleklerini en üst düzeyde bir bilinçle icra etmelidir. Hemşirelik mesleğinin farklı branşları mevcuttur. Yoğun bakım hemşireliği de bu bölümlerden bir tanesidir. Yoğun bakım hemşirelerinin sahip olması gereken birçok hayati özellik ve yetki alanları vardır. Bu özellik ve yetkilerinden bir tanesinin zayıf olması insanların hayatına mal olabilir. Her meslek gibi bu mesleğinde zor çalışma şartları ve görev sorumlulukları bulunmaktadır. Yoğun bakım üniteleri üç farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar, 1,2 ve 3. derece olarak adlandırılmaktadır. 

Görevleri
Burada çalışacak hemşire, farklı yükümlülükler taşımalıdır. Bu üniteleri en ufak detay ve hatalar etkileyeceğinden dolayı, yoğun bakıma üstün eğitim ve yeteneğe sahip kişilerin konulması elzemdir. Yoğun bakım hemşireleri, çalışma alanları, saptanan hedef, kural ve düzenlemeler doğrultusunda hemşirelik hizmetlerini yerine getirirler. Yükümlülükleri şunlardır:

  • Ağır Yaralar Hakkında Geniş Bilgi

Yoğun bakımda çalışan hemşireler, hastanın bir ya da birden çok hayati organının zarar görmesi hakkında geniş ve ayrıntılı bilgiye ve tecrübeye sahip olmalıdır. Bu tür durumlarda ne yapması gerektiğini bilmelidir. Yazılan tıbbi uygulamaları başarılı bir şekilde yerine getirme kabiliyetine sahip olmaları gerekmektedir. Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin, yatmakta olan hastaların olağan dışı durumlarda hekim ile işbirliği içinde çalışması ve yara tedavisi için verilen reçetelerin uygulanmasındaki başarısı da çok önemlidir. Hemşire, yatmakta olan hastaların olağan dışı durumlara sebep olabilecek fiziksel koşulları önceden saptamalı ve önleyici tedbirleri bir an önce almalıdır. Böylelikle hastanın ağır olan durumuna negatif etki edecek hadiseler önlenmiş ve daha güvenli bir ortam sağlanmış olur. İnsan anatomisi hakkında geniş ve pratik bilgilere sahip olmalı, vücuttaki hasar dereceleri ve her seviyedeki yaralanmaların tedavisi hakkında kapsamlı bir bilgi birikimine sahip olmalıdır. Yoğun bakım hemşiresi, sağlık durumu ağır olan hastalar hakkında sürekli gözlem yapmalı, ve olağandışı durumlarda hastane hekimine ulaşmalıdır.

  • Hasta Yakınları İle Hasta Arasındaki Uyumu Sağlama

Hemşire çalışma alanları hasta yakınları ile kurulacak diyalog oldukça önemlidir. Yoğun bakım hemşiresi, yoğun bakımda yatmakta olan hasta ile yakınları arasındaki bilgi akışını sağlayarak, ailelerin bilgi sahibi olmalarını ve olağandışı durumlarda ne yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirme yapmalıdır. Gerekirse olay yerinde psikoterapi uygulayabilmeli, hastanın enfeksiyonlardan korunması amaçlı ailelerin yoğun bakıma girmelerini engellemelidir. Uzak bölgelerden gelen hasta yakınlarına yardımcı olmalı, eğitici bilgiler vererek hastanın durumu hakkında daha bilinçli olmalarını sağlamalıdır. Yarı uyanık olan hastalara, ailelerinin durum ve iyi dileklerini iletmelidir. Ortamda oluşabilecek ses, gürültü, ısıtma ve rahatsız edici durumları kontrol altına almalı ve bunlara sebep olan aile fertlerini uyarmalı ya da bölgeden uzaklaştırmalıdır. Hasta yakınlarının herhangi bir rahatsızlıklarının olup olmadığını öğrenmeli ve onlara bununla ilgili eğitimin verilmesini sağlamalıdır. 

  • İyi Bir İzleyici Yeteneğine Sahip Olması

Branş hemşirelerin görevleri oldukça çoktur. Bu branşlardan biri de yoğun bakım hemşireliğidir. Yoğun bakımda yatmakta olan hastalarla ilgili olarak yoğun bakım hemşiresinin iyi bir gözlem yapması gerekmektedir. Aynı zamanda hemşirenin oluşacak riskleri en aza indirmesi hastanın daha sağlıklı bir tedavi görmesinde önemli bir yer tutar. Bu yüzden ortamda bulunan her unsura hakim olması gerekmektedir. Hastanın bağlı olduğu cihazları iyi bilmesi ve verileri iyi okuması hastanın iyileşme sürecine olumlu katkılar sağlayacağından, iyi bir gözlem yeteneği şarttır. Tedavi için verilen reçetelerin takibini dikkatle yapılmalıdır. Bakım sonuçlarına göre gerekli olan ya da eksik görülen durumlara, şartların daha iyi olması için müdahale edilip, gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Yoğun bakım hemşiresi, hekimin işlem yapmak istediği tedavileri hemşire gözlem formuna ekleyerek takibini sağlamakla yükümlüdür. Tedavide kullanılan ilaçların yan etkilerini gözlemleyerek sorumlu hekime iletmelidir. Hastanın bağlı olduğu cihazların takibini ve okumasını yaparak hekim ile birlikte koordinasyonlu bir çalışma yapılmalıdır. Daha ağır olan ve bilinci kapalı hastaların daha sıkı takibini yapılarak, onların uygun pozisyon ve tedavisinin yapılması sağlanmalıdır. Hasta yakınlarında herhangi bir bulaşıcı hastalığın olup olmadığının gözlemlenerek gerekli işlemlerin yapılması, bu kişilerin hastadan uzak tutulmasını sağlanmalıdır. 


  • Kararlı ve Bağımsız Düşünme 

​​Hemşirelerin görevleri bunlarla da sınırlı değildir. Yoğun bakım ünitelerinde görev alacak hemşirelerin acil durumlarda bağımsız karar verme ve görev yükümlülükleri kapsamında müdahalede bulunması gerekmektedir. Böylelikle, hastayı kurtarma çabalarının olumlu sonuçlanmasına katkıda bulunulmuş olur. Bu yüzden yoğun bakım hemşiresin özgüvenle ve soğukkanlı bir karaktere sahip olmalıdır.
Bağımsız düşünebilmeleri, acil durumda ne yapmaları gerektiğini bilmeleri liderlik becerilerinin de gelişmesine katkıda bulunur. Hastanın biten tedavi malzemelerinin belirlenmesi de yoğun bakım hemşiresinin görev ve sorumluluğundadır. Hastanın yaralarında oluşabilecek enfeksiyon, kanama gibi bakımlarını yoğun bakım hemşiresi yapar. Hekimin yazmış olduğu tedavi ilaçlarının düzenli kullanımı ve tedarik edilmesini yaparlar. Hastaların daha sağlıklı beslenmelerine yardımcı olarak daha kısa sürede gücünün toplanmasına ve sıradaki daha hafif olan işlemlerin yapılmasına zemin hazırlarlar. 

KAYNAK: Hemsire.Com

Son Güncelleme: 21.03.2017 21:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner56