25 Aralık 2016 Pazar 14:59
4200 Okunma
Okul Sağlığı Hemşireliği

Okul Sağlığı Hemşiresi, Öğrencilerin ve okul personelinin sağlığının korunması ve geliştirilmesinden sorumludur. Görev yaptığı okulda okul sağlığı hizmetleri ile ilgili sorunları, gereksinimleri saptar ve okul idaresine bilirdir. Bu hemşire grubu veya okul sağlığı hizmetleri olarak da adlandırılan bu hizmet öğrencilerin ve okul çalışanlarının sağlığını denetleyerek bu hizmetlerin geliştirilmesini sağlar. Sağlıklı bir okul yaşantısının sağlanması ve bu yaşamın devamlılığı için çalışmaktadır. Kısaca okul sağlığı hizmetini anlatmak gerekirse öğrenciye ve topluma iyi bir sağlık eğitiminin verilebilmesi için yapılan çalışmaların tümüdür. Okul sağılığı hizmetinin uygulanmasının amacı ise toplumda okul çağında olan tüm çocukların olası olan en iyi bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığa kavuşmalarını sağlamak ve bu durumun devamlılığını sürdürmektir. Böylece okulda çağındaki çocukların, dolayısı ile toplumun sağlık ve refah düzeyini yükseltmektir.

Neden Okul Sağlığı?

Çocuklar bu dönemde sürekli bir büyüme ve gelişim içerisindedirler. Bu dönemde alınan koruyucu önlemler hayatları boyunca etkili olacaktır. Okul çağında olan çocukların birçoğu için okul, kendi evleri dışında, toplu olarak bulundukları ilk yerdir. Okul döneminde ki çocuk bu süreçte, öğrenme yolu ile kendisini hayata hazırlamakta, mücadele ve rekabet ortamı içerisinde karşılaştığı baskı ve zorluklara karşı farklı şekilde tepki göstermektedir. Bu nedenle çekingenlik, saldırganlık gibi görülen kişisel tepkilere çocuğun ruh sağlığını düşünülerek uyumlu şekilde yön verilmesi gerekmektedir. Öğrencilerin günün çoğu zamanında grup halinde bir arada bulunmaları bulaşıcı hastalıkların artmasını sağlayacağı gibi hızla yayılmasını da kolaylaştırır. Bu bakımdan okul, titizlikle gözlemlenerek koruyucu önlemlerin alınması gereken önemli bir yerdir. Çocuğun görmesinde, işitmesinde ve buna benzer sağlık engelleri çocuğun öğrenimi yavaşlatır. Bu sağlık engellerinin okul sağlık hemşiresi tarafından erken tespit edilmesi ve düzeltilmesi çocuğun öğrenmesi ve başarısı için büyük önem arz etmektedir. Okul çağı tüm çocuklar için alma ve etkilenme dönemidir. Bu dönem içinde çocuğa iyi bir sağlık eğitimi verilirse ve sağlık hakkında doğru davranışlar kazandırılabilirse okul sağılığı konusunda bilgili bir gelecek oluşturulmuş olur. 


Okulun, okul sağlığı hemşiresi kadar okul sağlığı ile ilgili görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Okulun başlıca sorumluluklarından biri ise okul sağılığı hemşiresi için yeterli imkânı ve alanı oluşturmaktır. Hemşire çalışma alanları içerisinde, öğrencileri ve okul çalışanlarının hastalıklardan korunmasını sağlamalıdır. Sağlık sorunlarını en hızlı şekilde düzeltilmesini sağlamak okul sorumlulukları arasında önemli bir yere sahiptir.


Okul Sağlığı Hemşiresinin Görevleri
Branş hemşirelerin görevleri okul sağlığı hemşirelerini de kapsamaktadır. Okula kayıt olan öğrencinin bilgileri alınmalıdır. Çocuğun okuldaki başarısını ve öğrenmesini engelleyecek fiziksel, psikolojik ve aile sorunları varsa tespit edilmelidir. Bu aşamada çocuğun sosyal gelişim durumu da öğrenilmelidir. Boy ve ağırlık izlemenin yapılarak büyüme ve gelişme geriliklerinin tespit edilmelidir. Çocuğun okulda başarısını ve öğrenmesini etkileyecek en önemli unsurlardan olan işitme ve görme kontrollerini yapmak. İşitme ve görme kontrollerini ise belirli bir aralıklarla yapmak gereklidir. Engelleyecek sorunlara karşı okul yönetimi ile önlem almalı ve sorunlara düzeltmek için çalışma yürütmelidir. Skolyoz taramasının yapılması okul sağılığı için önemlidir. Skolyoz; göğüs kafesi ile beraber omurganın eğriliği olarak belirtilen bir durumdur. Başlangıçta önemsenmeyecek bir durum olan omurga eğriliği, önlem alınmadığı zaman artarak farklı problemler oluşturabilir. Skolyoz bulaşıcı bir hastalık değildir. Zamanında erken tespit edilmesi ile önlem alınırsa büyük oranda önlenebilmektedir. Bağışıklama kontrolü okul sağlığı hemşiresinin yapması gereken önemli kontroller arasında yer alır. Bağışıklamanın bilinen anlamı ise aşılama demektir. Okul sağılığı hemşiresi bağışıklama kontrolü yapmayı ve uygulamayı bilmelidir. Bulaşıcı hastalıkların kontrolünü düzenli aralıklarla yapmak ve düzeltilebilmesi çalışmalar yapmakla sorumludur. Okul sağlığı hemşiresi zamanında karar verebilme ve değerlendirme yapabilme yeteneği gelişmiş olmalıdır. Çocukların görünüşlerini, davranışlarını, hastalıklarını ve şikâyetlerini tespit ederek en uygun müdahaleyi yapmalıdır.  Çocuklarda oluşabilecek kronik hastaları tespit ederek, hastalığın aile ve eğitimi üzerinde ki etkileri ile mücadele etmelidir. Tedavilerinin eğitimleri ile birlikte devamlılığını sağlayarak çocuğun kişiliğini gelişmesine yardımcı olmalıdır. Çocukların sürekli kullandıkları ilaçlar varsa bunları öğrenmelidir. Sürekli ilaç kullanan çocukların tedavilerinin okulda da devam etmesini sağlamalı ve takip etmelidir. 


Hemşirelerin görevleri arasında sağlık eğitimi hakkında bilgiler vererek sağlığının geliştirilmesini sağlamak da vardır. Okullarda şiddetin önlenmesi için çalışmalar yapmalıdır. Şiddetin önlenmesi için anaokulundan itibaren eğitimine önem verilmelidir. Okul sağlığı hemşiresi olası okul içinde yaşanabilecek felaketlere karşı hazırlık eğitimleri düzenlemeli ve öğrencileri bilgilendirmelidir. Öğrencilerin sağlıklı bir okul yaşantısı sürdürebilmeleri için sağlıklı bir okul çevresi oluşturulmalarına katkıda bulunmalıdır. Okul sağlığı hemşiresi okul çevresinin güven ve rahatını sağlamak için sorumluluğu sahiplenmeli ve paylaşmalıdır. Potansiyel olarak çevre sağlığını tehdit edebilecek sorunları erkenden tespit ederek müdahale de bulunmalıdır. Okul çevresinde çocukları kötü alışkanlıklar oluşturabilecek ürünleri satan veya paylaşan yerlere karşı önlemler almalıdır. Okul ile ailelerin iş birliği içinde olması okul sağılığı hemşiresinin tüm bunları uygulamasında kolaylık ve istikrar sağlar.

KAYNAK: Hemsire.Com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner56