banner22
05 Aralık 2016 Pazartesi 16:35
4615 Okunma
Hemşirelerin Görevleri ve Çalışma Alanları Nerelerdir?

Hemşirelik kadınlar ile özdeşleşmiş bir meslek olarak algılansa da erkekler tarafından da son yıllarda sıkça tercih edilmeye başlanan bir meslektir. Hemşirelik ile uğraşan kişiler insanların hastalıklardan nasıl korunması gerektiğini anlatır, onları bilgilendirir ve hem ruh hem de beden sağlığının normal bir şekilde devam etmesi için doktor tarafından hastaya uygulanması önerilen tedaviyi planlar ve uygular. 

Hemşirelerin Görevleri Nelerdir?
Hemşirelerin görevleri arasında insanları hastalıklar hakkında bilgilendirmek, onlar gerekli açıklamayı yapmak ve tedavi süresi boyunca doktorla koordineli olarak iş birliği içinde çalışmaktır. Bunun yanı sıra hastaları kabul etmek ve onları muayene için hazırlamak da hemşirelerin görevlerindendir.

Hastaların bakımı için gerekli olan uygun yatış pozisyonu, solunum, beslenme, hareket etme, boşaltım, temizlik, uygun giyinme, insanı ihtiyaçları yerine getirmekte görev alma ve tedavi boyunca hastayı kontrol etme de hemşirelerin sorumluluklarındandır. Aynı zamanda ameliyathaneyi operasyon için hazırlama, ameliyat yapacak olan ekibin önemli bir parçası olma, acil durumlar söz konusu olduğunda hastaya ilk müdahaleyi yapma, hastaların durumu ile ilgili düzenli rapor tutmak da görevler arasında yer almaktadır.

Hastanın tedavisi boyunca ihtiyaç duyduğu ilaçları temin etmek, bu ilaçları hastaya götürmek, serum takmak, kan almak ve benzeri işler için de hemşireler sürekli tetikte olmak durumundadır. Hemşirelerin ameliyat yaralarını temizlemek, pansuman yapmak, yeniden sargılamak, hastalara iğne yapmak, vücut ısısı ve tansiyon ölçmek gibi görevleri de vardır. Bununla birlikte hasta için gerekli görülen tedaviyi uygulama, tedaviyi takip etme, gelişmeleri kaydetme, doktora hastalığın gidişatı hakkında bilgi sunma ve gerektiği anda doktor tavsiyesi sonrasında hastanın tedavisini sonlandırma da hemşirenin görevidir.Hemşire Çalışma Alanları Nelerdir?
Hemşire çalışma alanları arasında birçok ünite bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Sağlık Ocağı, Dispanser
 2. AÇSAP
 3. VSD
 4. Sıtma Savaş Dispanseri
 5. Cüzam-Lepra Savaş Dispanser
 6. Deri ve tenasül Hastalıkları dispanser
 7. KETEM (Kanser Erken Teşhis- Tarama Merkezi)
 8. Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
 9. İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi
 10. Toplum Sağlığı Merkezi
 11. Aile Hekimliği Birimi
 12. Sağlık Merkezi
 13. Kurum Tabiplikleri
 14. Ruh Sağlığı Dispanseri
 15. Okul Sağlığı Hemşireliği
 16. İş Sağlığı Hemşireliği
 17. Huzurevi Hemşireliği
 18. Yaşlı Bakım Merkezi Hemşireliği
 19. Engelli Bakım Merkezi Hemşireliği  
 20. Evde Bakım Merkezi
 21. Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi
 22. Tıp Merkezi
 23. Dal Merkezi
 24. Poliklinik
 25. Sağlık Kabini
 26. ADSM
 27. Diş Hastanesi
 28. Diş Tedavi Merkezi  
 29. Diş Polikliniği
 30. Yoğun bakım ünitelerinde; Kalp Damar Cerrahisi, Dahiliye, Genel Cerrahi, Beyin Cerrahi, Pediatri-Çocuk, Koroner, Anestezi ve Reanimasyon (canlandırma) hemşirelerin çalışma alanlarındandır.
 31. Klinikler arasında; Kardiyoloji, Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi, Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon, Enfeksiyon Hastalıkları, Hematoloji, KBB, Üroloji, Nefroloji, Nöroloji, Çocuk Psikiyatrisi, İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları, Doğum, Çocuk, Plastik Cerrahi, Göğüs Cerrahi, Acil, Endokrin,  Gastroenteroloji, Gastroenteroloji Cerrahi, Onkoloji Cerrahi, Alerji, Geriatri, Romatoloji, Tıbbi Onkoloji, Yenidoğan, Anestezi ve Reanimasyon, Uyandırma, Dermatoloji, Göğüs hastalıkları, Beyin Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji, Psikiyatri, Süt Çocuğu, Prematüre, Transplantasyon Ünitesi, Kemik İliği Ünitesi, Acil Ünitesi, Hemodiyaliz, Ameliyathane, Kemoterapi Ünitesi, Merkez Sterilizasyon Ünitesi bulunmaktadır.
 32. Poliklinikler içinde ise; Radyoloji Nükleer Tıp, Alerji, Geriatri, İmmünoloji, Ortopedi, Dahiliye, KBB, Diyabet, Nöroloji, Kardiyoloji, Genel Cerrahi, GKDC Cerrahi, Yenidoğan, KVC, Çocuk Cerrahi, Göz, Üroloji, Nefroloji, Enfeksiyon, Beyin Cerrahi, Psikiyatri Polikliniği, Diş Ünitesi, Dermatoloji, Kuduz, Adli Tıp, FTR, Hematoloji, Kadın Hastalıkları, Doğum, İnfertilite, Aile Planlaması, Tüp Bebek Ünitesi, Plastik Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, Endokrin, Gastroenteroloji, Romatoloji ve Nöroşirurji hemşirelerin çalışma alanları arasındadır.Branş Hemşire Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Branş hemşire, belirli bir branş üzerinde çalışan ve çalıştığı branşta hemşirelik görevlerini yerine getiren sağlık görevlisidir. Lisans mezunu hemşirelik öğrencileri belirli alanlarda yüksek lisans yaparak bir branşta uzmanlaşabilirler. Ayrıca bir serviste uzun süre çalışan hemşireler o branşta bilgi birikim ve deneyim olarak uzmanlaşabilirler. Branş hemşirelerin görevleri seçmiş oldukları branşlara göre değişkenlik göstermektedir. Hangi branşta görev yapacaklarsa, o branşın gerektirdiği bütün görevleri yerine getirmek zorundadırlar. 

KAYNAK: Hemsire.Com
Son Güncelleme: 05.12.2016 21:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakkı 3 ay önce

Hemşirelikteki bu kadar branş olmasi hemşirelere mobingin önünü acıyor. branslasma lazim acilen

Avatar
Atilla 3 ay önce

Bu güzel makaleyi bizlere sunduğunuz için çok teşekkür ederim. Ödevim konusunda bana yardımcı oldunuz. hemsire.com u iyi ki keşfetmişim.